4 bin 550 koltuk, 100 vagon, 7 makinist: İsviçre’de dünyanın en uzun yolcu treni

0

İsviçre’de ulusal demiryollarının kuruluşunun 175. yıl dönümü kutlamaları kapsamında dünyanın en uzun yolcu treni rekor kırdı.

Yaklaşık 2 kilometre (1950m) uzunluğundaki 100 vagonluk trende toplam 4.550 koltuk bulunuyor.

Rhaetian Demiryolu ile tek seferlik yolculuk yaklaşık bir saat sürdü.

Tren yolculuğu, Preda’dan Alvaneu’ya ve UNESCO Dünya Mirası listesindeki Albula/Bernina bölümü boyunca Landwasser Viyadüğü boyunca gitti.

Dünyanın en güzel rotalarından biri olarak kabul edilen rota, birbirinden şirin dağ köylerinden, 48’den fazla köprüden ve 22 tünelden, dağ manzarası eşliğinde geçecek.

Rhaetian Demiryolları Direktörü Dr. Renato Fasciati, rekor denemesiyle İsviçre demiryollarının 175. yılını kutlamanın yanı sıra, ülkenin tren yolculuğunun güzelliğini dünyaya göstermeyi hedeflediklerini söyledi.

“Covid-19 salgını sırasında bazı zorluklar yaşadık” diyen CEO, “trenle seyahat eden yolcularımızın yüzde 30’unu kaybettik ve Dünya Mirası Alanı olan güzel rotamızı tanıtmak için bir etkinlik arıyorduk” dedi. .

Yolculuğun birçok teknik zorluğu beraberinde getirdiğine işaret eden Fasciati, “Vagonların montajı yapılırken gerçekten ilk kısımdan bilgi almak için son kısımda sinyalin yeterli olması gerekiyordu” diyor.

Yaklaşık 2 km uzunluğundaki trende, 7 makinist ile trende çalışacak 21 makinist arasındaki iletişimi sağlamak için ek bir haberleşme hattı döşendi.

Yolculuk sonunda vagonlar normal tren yolculuklarında kullanılmaya devam edecek.

En uzun yolcu treni rekorunu kim elinde tutuyor?

Mevcut dünya rekoru 1991 yılında Belçika’da Ulusal Demiryolu Şirketi tarafından kırıldı.

Tren 1.732,9 metre uzunluğundaydı ve 70 vagondan oluşuyordu. Belçikalı bir kanser araştırma kuruluşundan faydalanmak için tek seferlik bir gezi Gent’ten Oostende’ye 62,5 km yol kat etti.

En uzun yük treni rekoru 2001 yılında Avustralya’da kırılmıştı. Madencilik şirketi BHP’ye ait olan trenin uzunluğu 7.24 km idi. Rekorun kırıldığı gün trenin toplam tonajı 90 bin 475’ti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku