AB’den Latin Amerika ve Karayipler ile ilişkileri canlandırma adımı

0

Avrupa Birliği-CELAC (Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu) zirvesi çerçevesinde Atlantik Okyanusu’nun her iki yakasından 50’den fazla ülkenin liderleri iki gün sürecek toplantılarda çeşitli konuları görüşecek.

Avrupa Birliği ve Latin Amerika ülkeleri liderleri, sekiz yıl aradan sonra bugün bir zirve için Brüksel’de bir araya geliyor.

Analistlere göre, bir süredir görüşmeyen “arkadaşların” buluşmasının “hoş” bir toplantı olup olmayacağını zaman gösterecek.

Avrupa Birliği-CELAC (Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu) zirvesi çerçevesinde Atlantik Okyanusu’nun her iki yakasından 50’den fazla ülkenin liderleri iki gün sürecek toplantılarda çeşitli konuları görüşecek.

Uzmanlara göre Ukrayna’daki savaş ve Çin’e yönelik şüpheler, Avrupa Birliği’nin yeni siyasi ve ekonomik müttefik arayışlarını hızlandırdı.

Öte yandan, sonuç ne olursa olsun yetkililer, görüşmenin geldiği noktanın da ilişkilerin güçlenmesi yönünde bir adım olduğunu söylüyor.

Brüksel, toplantı için Rusya’yı kınayan ortak bir bildiri istiyor, ancak bunun zor olacağını hatırlıyor.

Nikaragua aleyhte oy kullanırken Bolivya, Küba ve El Salvador çekimser kaldı.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva kendisini “tarafsız” ve “potansiyel bir barış komisyoncusu” olarak tanımlıyor.

Ukrayna’da savaş başladıktan sonra AB, bloğun en büyük gaz tedarikçisi olan Rusya ile ilişkilerini kesti.

Öte yandan Brüksel, Çin’e olan bağımlılığı azaltmak ve ticaret için daha fazla pazar açmak ve Çin’in hakim olduğu EV’ler için kritik mayınları güvence altına almak için “güvenilir ortaklar” ile ittifaklar kurmak istiyor.

Reuters’e göre AB, Çin’in bölgedeki rolü arttıkça Güney Amerikalı ortaklarını zaman zaman ihmal ettiğini ve düzenli AB-CELAC zirvelerinin Pekin’e karşı bir denge sağlayabileceğini beklediğini kabul ediyor.

60 liderin tamamı Brüksel zirvesine davet edilmiş olsa da, El Salvador, Meksika, Peru ve Venezuela liderlerinin katılması beklenmiyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, zirve öncesi yaptığı açıklamada sekiz yıllık araya değinerek, “Bu dönemde dünya kesinlikle değişti. Bu nedenle, en yakın dostlarımızın bu belirsiz zamanlarda yanımızda olmasına ihtiyacımız var. ” ifadesini kullandı.

AB dönem başkanlığını yürüten İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, “Avrupa, şüphesiz Avrupa ile en uyumlu bölgeye uzun yıllardır sırtını dönmüştür” dedi.

EU-CELAC zirvesinde uygulanmak üzere bir dizi anlaşma aranacak

Toplantılar sırasında AB, dünyanın en büyük bakır ve ikinci en büyük lityum üreticisi olan Şili ile bir ticaret anlaşması için baskı yapacak.

Yetkililer olası anlaşmanın gelecek yıl yürürlüğe girebileceğini söylüyorlar.

Aynı şekilde AB, 2018’de Meksika ile imzalanan ticaret anlaşmalarını ve 2019’da Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay’dan oluşan Mercosur bloğunu hayata geçirmek istiyor.

Ancak yetkililer, bu zirvede ilerleme kaydedileceğine dair beklentileri de düşük tutuyor.

Zirve başlamadan önce, AB ve Arjantin enerji işbirliği konusunda bir mutabakat zaptı imzalayacak.

Buenos Aires ve Brüksel geçtiğimiz günlerde bu ülkeden lityum tedariki için işbirliğine ilişkin bir mutabakat zaptı imzaladı.

Bu arada Avrupalı ​​diplomatlar, AB’nin Global Gateway girişiminin bir parçası olarak CELAC altyapı projelerine 10 milyar avroluk yatırım yapma planlarının ayrıntılarını sunabileceğini söylediler.

AP’nin haberine göre, Atlantik’in iki yakası arasında yüzyıllar öncesine dayanan kölelik ve sömürgecilik gibi derin ve hala çözülmemiş sorunlar var.

Ancak devam eden süreçte analistler, Çin’in AB’den çok daha fazla bölgeye nüfuz ettiğini ve ticari bağlarını güçlendirdiğini söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku