AB’den Twitter’a ‘dezenformasyon’ uyarısı: Çatışmayı seçtiler

0

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, Twitter’ın Avrupa Birliği’nin dezenformasyona karşı gönüllü davranış kurallarını terk etme kararını eleştirdi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, Twitter’ın Avrupa Birliği’nin dezenformasyona karşı gönüllü davranış kurallarını terk etme kararını eleştirdi.

Şeffaflık komiseri, “Bunun Twitter için bir hata olduğunu düşünüyoruz. Çatışmayı seçtiler” dedi.

Twitter’ın eylemlerinin ve Avrupa yasalarına uygunluğunun sıkı bir şekilde inceleneceğini söyleyen Jourova, Twitter’ın “Avrupa pazarında faaliyet göstermek ve para kazanmak istiyorsa Dijital Hizmetler Yasası’na uymak zorunda kalacağı” uyarısında bulundu.

Elon Musk’ın Twitter’ı, reklamlardan dezenformasyon yayan siteleri kaldırmayı amaçlayan yaklaşık 40 taahhüt içeren “gönüllü yasadan” çekildi.

Meta, Google, Twitter, TikTok ve Microsoft gibi büyük platformlar tarafından imzalanan yeni kod, çevrimiçi dezenformasyona karşı daha geniş taahhütler ve korumalar içeriyor.

Dijital platformlar bu yılın başlarında AB’ye ilerleme raporları sundu. AB, Twitter’ın sunduğu ilerleme raporunu yetersiz buldu.

Yeni düzenlemeye göre, kuralları ihlal eden dijital platformlara küresel cirosunun %6’sına kadar ceza kesilebilir. İhlallerin tekrarlanması durumunda bu dijital platformların AB’deki faaliyetleri sekteye uğrayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku