Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock’u arıza nedeniyle yarı yolda bırakan uçak emekliye ayrılıyor

0

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, kendisini taşıyan uçağın arızalanması üzerine Pasifik seferini iptal etti. İki eski Airbus 340 uçağının planlanandan önce hizmet dışı bırakılacağı duyuruldu

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’u taşıyan uçağın arızalanması üzerine iki eski Airbus 340’ın hizmet dışı bırakılacağı açıklandı. 

REKLAM

Alman Hava Kuvvetleri Luftwaffe, bu uçaklarla ilgili Eylül 2023 ve 2024’ün sonundan itibaren planlanan emekliye ayırmanın önümüzdeki haftalarda yapılacağını kaydetti. 

Avustralya, Yeni Zelanda ve Fiji’ye bir haftalık seyahat planlayan Baerbock, yakıt ikmalinin ardından kanatlarda meydana gelen teknik bir arıza nedeniyle iki kez Abu Dabi’ye dönmek zorunda kaldı.

Ticari bir uçuşla Almanya’ya geri dönmesi beklenen Bakan, X platformunda “Her şeyi denedik ama ne yazık ki Hint-Pasifik seyahatime arızalı uçakla devam etmem mümkün değil. Bu can sıkıcı olmaktan da öte” diye yazdı. 

Hükümet filoyu yenilemek için 2019 yılında 1,2 milyar euro karşılığında üç yeni A350 satın aldı. Luftwaffe’den yapılan açıklamada “A350’lerle birlikte hava kuvvetleri uzun menzilli operasyonlar için sağlam ve modern uçaklara sahip oluyor” denildi.

Yaşanan aksilik Alman hükümetinin eskiyen uçaklarıyla ilgili tartışmaları yeniden alevlendirdi. Alman medyası olayı “utanç verici” ve “fiyasko” olarak nitelendirdi.

Ülkenin en çok satan Bild gazetesi, “Uçak en üst düzey diplomatımızı uluslararası randevulara taşıyamıyor.” diye yazdı.

Merkel, G20 zirvesine geç kaldı

Alman yetkililerin uçuş planları son yıllarda teknik sorunlar nedeniyle defalarca kesintiye uğradı.

Baerbock’un seyahat planlarını engelleyen aynı Airbus A340-300, elektronik bir arıza nedeniyle 2018 yılında da eski Başbakan Angela Merkel’in G20 zirvesine gidişini ertelemesine neden olmuştu. 

O yılın başlarında da dönemin Maliye Bakanı ve şimdiki Başbakan Olaf Scholz, kemirgenlerin uçağın kablolarına zarar vermesi üzerine Endonezya’dan ticari bir uçuşla dönmek zorunda kaldı. 

Baerbock, Mayıs ayında, başka bir hükümet uçağının lastiğinin patlaması üzerine Katar ziyaretini bir gün uzattı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku