Almanya’da sanayi üretimi çakıldı, resesyon endişeleri arttı

0

Mart ayında yüzde 3,4 azalan sanayi üretimine ilişkin piyasa beklentisi yüzde 1,3 oldu.

Almanya’da sanayi üretimi, Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki durgunluk korkularını hızlandıran otomobil üretimindeki keskin düşüşle Mart ayında beklenenden fazla %3,4 düştü.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Mart ayı sanayi üretimine ilişkin geçici verileri açıkladı.

Sonuç olarak, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi Mart ayında bir önceki aya göre %3,4 azaldı. Piyasalarda sanayi üretimine ilişkin beklentiler yüzde 1,3 geriledi.

Mart ayında sanayi üretimindeki düşüş, geçen hafta açıklanan fabrika siparişlerinin, zayıflayan küresel ekonominin etkisiyle Mart ayında %2,2 düşüş beklentisine karşın, Covid-19 salgınının zirve yaptığı Nisan 2020’den bu yana en büyük aylık düşüş olan %10,7 düşmesinin ardından geldi. .

Alman ekonomisinin bir resesyondan sağ çıkabileceğine dair umutlar artarken, son kötü veriler Avrupa’nın en büyük ekonomisinde resesyon korkularını körükledi.

Aylık %2 artış olarak açıklanan Şubat ayı sanayi üretimi verisi de %2,1 artış olarak revize edildi.

Veriler, Mart ayında enerji ve inşaat hariç sanayi üretiminin Şubat ayına göre %3,3 düştüğünü ortaya koydu.

Aynı dönemde ara malı üretimi yüzde 4,4, tüketim malı üretimi ise yüzde 0,1 azaldı. Sanayinin yanı sıra elektrik üretiminde yüzde 0,8 artış olurken, inşaatta yüzde 4,6 düşüş kaydedildi.

Volkswagen, BMW ve Mercedes gibi markalarıyla Alman endüstrisinin mihenk taşı olan otomotiv endüstrisindeki üretimde yaşanan %6,5’lik keskin düşüş dikkat çekiciydi.

Destatis yaptığı açıklamada, “Mart ayında sanayi üretimindeki düşüşte otomotiv endüstrisinin özellikle güçlü bir etkisi oldu” dedi. söylendi. Mart ayında makine mühendisleri %3,4 daha az üretti.

Destatis yaptığı açıklamada, Mart ayında enerji yoğun sanayilerde üretimin Şubat ayına göre %3,3 azaldığını, ilk çeyrekte Ocak ve Şubat aylarında yaşanan güçlü büyüme nedeniyle ülkedeki sanayi üretiminin bir önceki çeyreğe göre %2,5 arttığını söyledi. .

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Alman sanayisinde üretimin yıl başında güçlü bir şekilde artmasının ardından Mart ayında beklenmedik sert bir düşüş yaşandığı belirtildi. “İlk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 artış oldu. Daha da arttı. Bu da yılın ilerleyen aylarında ekonomik toparlanmaya ışık tutuyor.” söylendi.

“Düşüş tehlikesi devam ediyor”

ING Almanya baş ekonomisti Carsten Brzeski, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Mart ayı sanayi üretimi verilerinin sektörde “Rönesans” gösterdiğini belirterek, “İlk çeyrekte GSYİH büyümesinin aşağı yönlü revize edilme olasılığı hala yüksek. teknik bir durgunluğa itildiğini gösteriyor.” o ifadeleri kullandı

Brzeski, Mart ayında Alman ekonomisini “yüzüstü bırakan tek şeyin sanayi üretimi verileri olmadığını” vurgulayarak, “Aslında Mart ayında Alman ekonomisine ilişkin tüm makro veriler geriledi. Perakende ve ihracat satışları ile bugünün sanayi üretiminin yanı sıra” dedi. veriler, Q1 GSYİH büyümesinde aşağı yönlü bir revizyon olasılığına işaret ediyor. Aşağı doğru bir revizyon, ekonominin sonunda bir durgunluğa gireceği anlamına gelir.” değerlendirmesini yaptı.

Alman bankası Landesbank Baden-Württemberg’de (LBBW) ekonomist olan Elmar Völker, “Alman sanayisinden bir kötü haber daha. Rakamlar, ekonomide resesyon tehlikesinin hiçbir şekilde önlenemeyeceğinin altını çiziyor” dedi. dedi.

Hauck Aufhauser Lampe Privatbank baş ekonomisti Alexander Krüger, yüksek enflasyon sonrası faiz oranlarındaki genel artışın şirketlerin yatırım planlarını yavaşlatabileceğine dikkat çekti.

Destatis, nihai Q1 GSYİH verilerini 25 Mayıs’ta yayınlayacak.

Resesyon ilk çeyrekte kıl payı kurtuldu

Bu arada, Alman ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde alışılmadık derecede yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının tüketici harcamalarını sınırlandırması nedeniyle büyüyemedi.

Böylece Alman ekonomisi, ilk çeyrekteki sıfır büyümenin ardından, “GSYİH’nın üst üste iki çeyrek daralması” olarak ifade edilen teknik durgunluğa “yakından” girmedi. Almanya ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,5 küçüldü.

Covid-19 salgını sırasında ortaya çıkan darboğazlar hafiflemiş olsa da, Alman ekonomisi, artan faiz oranları, ekonomiye olan güvenin azalması ve alışılmadık derecede yüksek enflasyon bağlamında tüketici satın alma gücünün azalması sonucunda durgunlaşan talepten olumsuz etkileniyor.

Alman hükümeti ekonominin bu yıl %0,4 büyümesini bekliyor. Önde gelen Alman ekonomi enstitüleri, ülke ekonomisinin bu yıl %0,3 oranında büyümesini bekliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku