Anket: Almanya’daki Ukraynalı mültecilerin neredeyse yarısı kalmak istiyor

0

Berlin’deki DIW Enstitüsü, IAB, Göç ve Mülteciler Bakanlığı ve Federal Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından yürütülen anketin sonuçları açıklandı.

Rus işgalinden sonra Almanya’ya gelen 1 milyondan fazla Ukraynalının %44’ü geri dönmek istemiyor. Bu oran bir önceki ankete göre 5 puanlık bir artışa işaret ediyor.

Berlin’deki DIW Enstitüsü, IAB, Göç ve Mülteciler Bakanlığı ve Federal Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından yürütülen anketin sonuçları açıklandı.

Sonuç olarak, savaştan kaçıp Almanya’ya gelen 1 milyondan fazla Ukraynalının %44’ü ülkede kalmak istiyor. Bu oran, 2022’de yayınlanan bir önceki ankette kalacağını söyleyen Ukraynalı mültecilerin oranından 5 puan daha yüksek.

Bir önceki ankette Almanya’da kalmak isteyen Ukraynalıların oranı yüzde 39’du. Yeni ankete katılanların %18’i, ülkede kalma nedenlerinden biri olarak Almanya’da iş aramayı gösterdi.

Almanca kurslarına yüksek katılım ve entegrasyon hedefi

Geçen yıl yapılan ankette istihdam oranı çok daha düşükken, istihdam artışının nedeni olarak entegrasyon ve dil kurslarına yüksek katılım gösterildi. Öyle ki mültecilerin dörtte üçü Almanca kurslarına gidiyor ya da tamamlamış durumda.

İstihdam Araştırma Enstitüsü’nden (IAB) Yuliya Kosyakova anket sunumu sırasında “Almanya bu mültecilerin işgücü piyasasına sürdürülebilir entegrasyonuna yatırım yapıyor” dedi.

Ancak araştırma, çocuklu kadınların iş bulmasının daha zor olduğunu göstermiştir. Rusya’nın 2022’nin başlarında ülkeyi işgal etmesinden sonra mülteci olarak Almanya’ya gelen Ukraynalı kadınların yarısının en az bir çocuğu var.

Küçük çocukları olan kadınların sadece %3’ü, Almanya’da partnerleri olmadığı için çalışıyor. Öte yandan, küçük çocuğu olan erkeklerin yüzde 23’ü genellikle yanlarında bir eşleri olduğu için çalışıyor.

‘Anne-babanın işi çocukların entegrasyonu için de önemli’

Federal Nüfus Etütleri Enstitüsü Uluslararası Göç Araştırma Grubu başkanı Andreas Ette, “Anne babaların dil kurslarına katılıp istihdam edilebilmesinin, çocukların dil öğrenebilmesi, günlük hayatlarını yapılandırabilmesi ve arkadaş edinebilmesi için önemli olduğunu” söyledi.

Almanya’da yaşayan 7.000 Ukraynalı mültecinin yanıtlarını içeren anket, DIW Berlin Enstitüsü, IAB, Göç ve Mülteciler Bakanlığı ve Federal Nüfus Etütleri Enstitüsü’nün ortak çalışması.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku