Avrupalı ülkelerin Ukrayna’ya F-16 ihracına ABD’den olumlu sinyal

0

ABD, Ukraynalı pilotların savaş uçaklarında eğitim görmesini destekliyor. Avrupa’da başlayacak uluslararası eğitim programı, F-16’ların Kiev’e transferi için ön koşul olacak.

ABD’nin Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı göndermek isteyen Avrupa ülkelerine ihracat izni vereceği söyleniyor.

ABD, Ukraynalı pilotların savaş uçaklarında eğitim görmesini destekliyor. Avrupa’da başlayacak uluslararası eğitim programı, F-16’ların Kiev’e transferi için ön koşul olacak.

Beyaz Saray’a yakın kaynaklara göre ABD, Ukraynalı pilotları F-16 ve diğer modern savaş uçaklarını kullanmaları için eğitmeye yönelik ortak bir uluslararası çabayı destekleyecek.

Haber kaynağı, Joe Biden’ın kararını Japonya’daki G7 zirvesinin diğer liderlerine bildirdiğini söyledi. Eğitim, önümüzdeki haftalarda henüz belirlenmemiş bir Avrupa lokasyonunda başlayacak ve tamamlanması birkaç ay sürecek. Böyle bir eğitim, F-16’ların ve diğer Batılı savaş uçaklarının Kiev’e nakledilmesi için bir ön koşul olacaktır.

Biden, Ukrayna’ya F16 tedarikinin mümkün olduğunu görmemeliydi

Bu karar, daha önce Ukrayna’ya F16 tedarik etme olasılığını reddeden Washington’un duruşunda dramatik bir değişikliği temsil ediyor.

Yönetime yakın kaynaklar, Biden yönetiminin son haftalarda Avrupalı ​​müttefiklerine ABD’nin Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı ihraç etmesine izin vereceğinin sinyalini verdiğini söyledi.

ABD’nin diğer eyaletlere Batılı savaş uçakları tedarik etmeye hazırlanmaları için yeşil ışık yaktığı bildirildi, ancak yakın müttefikler bile Biden’ın ABD’nin bir eğitim programına doğrudan katılımını savunmasını beklemiyordu.

“Eğitimler tamamlandıktan sonra uçakların ne zaman temin edileceğine karar verilecek”

Karar, F-16’ların ve diğer savaş uçaklarının eğitimin tamamlanmasının ardından hemen teslim alınacağı anlamına gelmiyor. Aksine, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerine kısa sürede uçak teslim etme yeteneği kazandıracaktır.

ABD’li bir yetkili CNN’e şunları söyledi: “Önümüzdeki aylarda eğitim tamamlandığında, bu çabaya katılan ülkelerden oluşan koalisyonumuz uçakların ne zaman, kaç adet ve kimin tedarik edileceğine karar verecek.”

Tutumdaki bu değişiklik, pilotlar ve yer ekipleri eğitildikten sonra Hollanda gibi ülkelerin ABD tasarımı jetleri ihraç etmesine izin verebilir.

Bu hafta İngiltere ve Hollanda, Ukrayna’ya çok ihtiyaç duyulan savaş uçaklarını tedarik etmek için bir “jet koalisyonu” kuracaklarını duyurdular. ABD başlangıçta konuya olumsuz yaklaştığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin üçüncü taraf transferini onaylaması gerekiyor

Hollanda dahil birçok Avrupa ülkesinde ABD yapımı F-16’lar var ve bu ülkeler F-16’ların bir kısmını Ukrayna’ya ihraç etmek istediklerinin sinyallerini verdiler. Ancak jetler hassas ABD teknolojisine sahip olduğu için ABD’nin bu transferi üçüncü bir tarafça onaylaması gerekecek.

Ukrayna, Rus işgaline karşı bir saldırı planlarken ek hava gücüne ihtiyaç duyuyor. Küçük standart Sovyet hava kuvvetleri hala faaliyette, ancak günde yalnızca bir düzine savaş görevi yürütebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku