Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’den EYT açıklaması

0

Çalışma Bakanı Bilgin, “Bakanlığımız, müzakerelerin tamamlanmasının ardından çalışmaları sonuçlandırarak Meclis’e sunacak ve uygulama takvimini Meclis belirleyecek.” bilgisini paylaştı.

Kamuoyunda “AET” olarak bilinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilikte yaşlananların durumuna ilişkin, “Bakanlığımız müzakerelerin tamamlanmasının ardından çalışmaları tamamlayarak Meclis’e sunacak ve uygulama takvimi Meclis tarafından belirlenecek.” bilgisini paylaştı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kamuoyunda AET ile ilgili bazı yanıltıcı raporların olduğu belirtilirken, şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımız işçi ve işveren örgütleri, odalar ve diğer ilgili sivil toplum kuruluşları ile müzakereleri tamamladıktan sonra çalışmaları tamamlayarak Meclis’e sunacak ve uygulama programını TBMM belirleyecek.”

Bakan Vedat Bilgin, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) 9 Kasım’daki yönetim kurulu toplantısına katıldı.

TİSK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre toplantı, Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Bilgin’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya TİSK ve bağlı sendikaların yönetim, denetim ve disiplin kurulu üyeleri ile üye sendikaların genel sekreterleri katıldı.

Toplantıda, emeklilik yaşına kadar yaşayanların (EYT) durumu ve asgari ücret başta olmak üzere çalışma hayatının güncel konuları ele alındı.

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Akkol, konfederasyonun bu konulardaki görüş, öneri ve beklentilerini aktarırken, Bakan Bilgin çalışma hayatındaki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Nabati: AYT 15 Ocak’ta yürürlüğe girecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla mücadele kapsamında bu yıl 276,8 milyar lira vergi gelirinden vazgeçtiğini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’na bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının bütçeleri hakkında yaptığı sunumda Nebati, attıkları güçlü adımlarla kamu maliyesini sağlam temeller üzerine oturttuklarını söyledi.

Bakan Nebati, AET’ye ilişkin anlaşmayla ilgili olarak, “Çalışılıyor. Önümüzdeki süreçte bütçe görüşmeleri var. TBMM Genel Kurulu’nun hemen ardından Meclis’e hibe gelecek. Bu hibe AET konusunu içerecek. AET’nin 15 Ocak’ta yürürlüğe girmesi için hazırlıklar yapılıyor.”

“Emekliliğe Takılanlar: AET’nin Sorunu Ne, Kaç Kişi Yararlanacak, SGK Sistemi Nasıl Etkilenecek?” Ayrıntılı haberimiz için tıklayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku