CES’in vitrininde giyilebilir teknoloji var

0

Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından biri olan Tüketici Elektronik Fuarı (Consumer Electronic Show- CES) bu yıl kapılarını 5 ile 8 Ocak arasında Las Vegas’ta…

Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından biri olan Tüketici Elektronik Fuarı (Consumer Electronic Show- CES) bu yıl kapılarını 5 ile 8 Ocak arasında Las Vegas’ta açıyor. 300 bin metrekarelik sergi alanıyla rekor kıran fuar, yılın önemli teknoloji ürünlerinin ilk kez görücüye çıktığı etkinliklerin başında geliyor.

REKLAM

CNET sitesinden Roger Cheng, bu senenin yıldızlarının giyilebilir teknolojiyle birlikte birçok yeni keşif olduğunu söylüyor:

“Biliyorsunuz, bu sene herkesi heyecanlandıran sadece bir büyük trend yok, insanlar artık birçok farklı alandaki yenilikleri görmek istiyor. İnternetteki yenilikler ve kendi kendini süren arabalar gibi.”

Hareketi, nefes alıp verişi, tansiyonu ve vücut ısısını ölçen sensörlü tişörtler kimsenin ilgisiz kalamayacağı türden. Peki saçınızın sağlığını ölçen internet bağlantılı bir fırçaya ne demeli?

Gartner Teknoloji Merkezi’nden araştırmacı Werner Goertz, bu tarz ürünlerin yakın bir zamanda günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacağını belirtiyor:

“Kullandığınız herşey birbiriyle internet üzerinden bağlantılı olacak. Evinizle günde 24 saat bağlantıda olacaksınız. Bugün bu teknoloji sadece evinizle bağlantıda kullanılıyor. Ancak bu bağlantı teknolojisi ileride mobil cihazlarınız ve kullandığınız araçla da olacak.”

Ancak bu internet bağlantılı cihazların bir risk taşıdığını da belirtmek gerekiyor. Uzmanlar bu cihazların karşılaşabileceği güvenlik ihlallerine karşı uyarıyor.

“Pazarda birçok sensörlü ve internet bağlantılı ancak arkasında düzgün bir bilgisayar sistemi olmayan cihaz var. Genellikle ucuz ürünler. Gerekli güvenlik alogaritmalarını uygulayacak donanıma bile sahip değiller. Bu yüzden kendi güvenliklerini de sağlayamıyorlar.”

İnternet bağlantılı her cihaz hacklenebilir ve taşıdığı kişisel bilgiler çalınabilir. Daha da kötüsü, bu cihazlar hacklenerek internet hizmetlerine ve sitelerine saldırı amacıyla da kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku