Çin’in Rus petrolü ithalatı Ukrayna işgalinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı

0

Moskova’nın ana ekonomik ortağı Pekin, Mayıs ayında Rusya’dan 9,71 milyon ton petrol ithal edildiğini ve Şubat 2022’deki miktarın iki katından fazla olduğunu söyledi.

Çin yönetimi, Rusya’dan petrol ithalatının Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını açıkladı.

Çin’in Mayıs ayı gümrük verilerindeki rekor Rus petrol ithalatı, Pekin’in giderek yalnızlaşan Kremlin’e “ekonomik bir cankurtaran halatı” sunduğu şeklinde yorumlandı.

İki ülke arasındaki ticaret de rekor kırarak geçen yıl 190 milyar dolara ulaştı.

Moskova’nın ana ekonomik ortağı Pekin, Mayıs ayında Rusya’dan 9,71 milyon ton petrol ithal edildiğini ve Şubat 2022’deki miktarın iki katından fazla olduğunu söyledi.

Rakamlar, iki ülke arasındaki ekonomik bağların daha da derinleştiğini ve Mayıs ayında toplam ticaretin Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana görülmemiş seviyelere yükseldiğini yansıtıyor.

Mart ayında iki liderin katıldığı zirvede Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “sınırsız” ortaklıklarını kutladılar ve 2023 yılına kadar ticareti 200 milyar dolara çıkarma sözü verdiler.

Rusya’nın gaz ihracatı, Ukrayna’nın Batı yaptırımları altında ateş altına girmesiyle 2022’de düştü.

Bu ay Rusya ekonomisi hakkında konuşan Putin, geçen yılın ikinci çeyreğinin “benzeri görülmemiş” yaptırımlardan sonra “en zor” olduğunu söyledi.

Avrupa başka enerji tedarikçileri ararken Moskova, Sibirya’nın Gücü boru hattıyla zaten bağlı olduğu Çin de dahil olmak üzere alternatif alıcılara yöneldi.

Putin, Xi ile görüşmesinin ardından Sibirya’nın Gücü 2 projesi üzerinde “tam anlaşmaya varıldığını” söyledi, ancak Pekin şimdiye kadar herhangi bir açık onay vermekten kaçındı.

Yıllık 50 milyar metreküp doğal gazı Çin’e taşıyabilen boru hattı, Rusya’dan Almanya’ya uzanan Kuzey Akım 2 projesinin toplam kapasitesine eşit.

İki ülke arasında ‘yeni dönem’

Ukrayna’nın işgalinden bu yana stratejik ortaklığa daha fazla önem veren iki ülke, son yıllarda ekonomik işbirliğini ve diplomatik temasları artırmaya başladı.

Pekin savaşta tarafsız olduğunu iddia etse de Moskova’yı kınamayı reddetmesi ve bu ülkeyle yakın bağları nedeniyle Batılı ülkeler tarafından eleştirildi.

Analistler, Çin’in Rusya ile ilişkilerde üstünlüğü olduğunu ve Moskova’nın uluslararası izolasyonu derinleştikçe bu avantajın arttığını söylüyor.

Şubat ayında Pekin, çatışmaya Batı ülkelerinin Rusya tarafından fethedilen toprakların çoğunu elinde tutmasına izin verebilecek “siyasi bir çözüm” çağrısında bulunan bir belge yayınladı.

Mart ayındaki Moskova zirvesinde Xi, Putin’i Pekin’i ziyaret etmeye davet etti ve iki lider, ilişkinin “yeni bir döneme girdiğini” söyledi.

Çinli lider, geçen ay Başbakan Mihail Mişustin ile yaptığı görüşmede Moskova’nın “temel çıkarlarına” “kesin desteğini” de sundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku