Çin’in ‘şakası yok’: Komedyene soruşturma açıldı, stand-up dünyası endişeli

0

Sahne adı House olan Haoshi, 13 Mayıs’taki programında bir seyircinin Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nu (PLA) küçük düşürdüğüne dair şakasını paylaşması sosyal medyada viral oldu.

Çin’de bir komedyenin Çin ordusu hakkında şaka yaptıktan sonra mahkum edilmesi, ülkenin ifade özgürlüğü için ender cennetlerinden biri olan stand-up komedi dünyasının geleceği hakkında endişelere yol açtı.

Li Haoshi’nin geçtiğimiz hafta Pekin’de orduyla ilgili yaptığı şaka sosyal medyada tepki çekerken, komedyen 2 milyon dolar para cezasına çarptırıldı, hakkında soruşturma başlatıldı ve performansları iptal edildi.

Haoshi’nin şakasının yarattığı öfke, ülkedeki yoğun sansüre rağmen popülerlik kazanan stand-up endüstrisiyle ilgili en büyük “skandal” olarak kabul edildi.

“Kabare, insanların kamusal yaşam hakkında eğlenceli yorumların tadını çıkarabilecekleri son kaleydi. Bundan sonra kabare ve genel olarak kamusal ifade alanı kaçınılmaz olarak küçülmeye devam edecek.” değerlendirmesini yaptı.

Covid-19 salgını sırasında katı bir tecrit politikası uygulayan Çin’de insanlar “viral komedi şovlarını” daha çok evlerinde izledikçe Çin’in komedi endüstrisi yükselişte. Bu programlardan en popüler olanı, mevcut tartışmanın merkezinde yer alan Xiaoguo Culture Media Co tarafından yapıldı.

Bu şovların giderek daha fazla sansürlendiği haberinden sonra komedyenler, küçük izleyicilere hitap ettikleri ve çevrimiçi yayınlardan daha özgürce konuştukları stand-up şovlarına odaklandılar.

Endişeli Çinli komedyenler

Tepkilerden korktuğu için adını vermek istemeyen Pekinli bir komedyen, Reuters’e, Haoshi’nin sıradanlaşması ve stand-up dünyasının geleceğinden endişe etmesi nedeniyle bazı şovlarının iptal edildiğini söyledi.

ABD’de yaşayan başka bir Çinli komedyen, “Korkarım bu tüm sektör üzerinde baskı oluşturacak. Stand-up komedisi, acıların ortasında küçük sevinçler bulmamızı sağlıyor. Bu yüzden bence bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bu baskıya direnin, bu konuda bir şey yapmazsak, “Gelecekte şaka yapma özgürlüğümüz bile olmayacak” dedi.

Çin’deki komedi etkinliklerinde, izleyicilerden şakaları veya performansları kaydetmemeleri isteniyor, çünkü bir kısa film çekiminin Çin sosyal medyasında hızla bağlamından koparılabileceğinin farkındalar.

Sahne adı House olan Haoshi, 13 Mayıs’taki programında bir seyircinin Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nu (PLA) küçük düşürdüğüne dair şakasını paylaşması sosyal medyada viral oldu.

Pekin polisi, Weibo sosyal medya hesabından Haoshi hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Haoshi şaka için özür dilerken, ülkedeki çoğu eğlence şirketi stand-up programlarını iptal etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku