Cumhurbaşkanı Erdoğan: Deprem bölgesinde yarın ilk konutlar için temel atmaya başlıyoruz

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının başlıkları şöyle:

Yarından itibaren deprem bölgesindeki ilk konutların temellerini atmaya başlayacağız. Hedefimiz bir yıl içinde vatandaşlarımızı evlerine kavuşturmak. Tüm imkanlarımızı depremzedeler için seferber ettik. Sert kış koşullarına rağmen iç ve dış tüm arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarına şahit olduk. Deprem felaketinden sonra millet olarak ne kadar büyük olduğumuzu bir kez daha gördük. Milletimiz, asrın musibeti karşısında asrın dayanışmasını göstermiştir. Hiçbir vatandaşımız yalnız ve savunmasız bırakılmamıştır. Bundan sonra tek derdimiz yaraları sarmak, gündemimiz depremler olacak.

Depremde yıkılan binaların sorumluları hakkında 1.364 kişi hakkında işlem başlatıldı. 302 şüpheli tutuklandı. 312 kişi hakkında yakalama kararı var. Zanlılardan 64’ünün hayatını kaybettiği belirlendi.


“650 bin konutu yapıp hak sahiplerine teslim edeceğiz”

Biz bu alanda çırak değiliz, ustalık kazandık. 40 bin 104 adet yıkık ev için ihale yapıldı. Afet bölgesine 46 bin 327 konutun yapım süreci başladı. 650.000 konutun yapılarak hak sahiplerine teslim edilmesi umulmaktadır.

Dikey mimariye girmiyoruz. İlk işimiz yer kontroldü. Hatay’da Amik Ovası’nın uzantılarında inşaat yapılmıştır. Evler fay hattı üzerine inşa edildi. 2019 öncesi dönemdeki tüm ikametler. Bundan sonraki süreçte uyarılarımızı yapacağız. Hedefimiz artı 3 veya 4 olacak. İnşaatlarımızı sismik izolatör kullanarak yapmaya çalışacağız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku