Erdoğan: İsveç’in NATO üyeliği terörle mücadelede iş birliği yapmasına bağlı

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “NATO’nun en güçlü ikinci ordusuna sahip ve NATO’nun adeta lokomotifi konumundaki Türkiye, Avrupa Birliği’ne üyeliği ile Birliğe canlılık ve güç katacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın İsveç’in NATO üyelik başvurusunu onaylamasının Stockholm’ün terörle mücadelede işbirliğine bağlı olduğunu söyledi.

Körfez ülkelerine yaptığı gezi dönüşü uçakta değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin düzenleme Meclis’e sunulduğunda, Meclis çalışma programına göre süreç şekillenecek” dedi. dedi.

Sürecin İsveç’in taahhütlerine bağlı olacağını vurgulayan Erdoğan, “İsveç tarafının görüşmelerimizde verdiği söz ve garantilerin takipçisi olacağız. İsveç’in atması gereken adımları hayata geçireceğiz.” dedi.

Türkiye’nin NATO’nun en güçlü ikinci ordusuna sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“NATO’nun en güçlü ikinci ordusuna sahip ve NATO’nun lokomotifi konumunda olan Türkiye’nin üyeliği Birliğe canlılık ve güç katacaktır. Ülkemizin hassasiyetle üzerinde durduğu terör örgütleriyle mücadele ve teröristlerin iadesi konusunda İsveç’in somut tedbirler alması ve teröristlerin iadesi lehinde olacaktır. Verilen söz ve garantilerin yerine getirilmesini bekliyoruz.”

“1 Milyon Geri Dönen Mülteciyi Yakalamış Olabiliriz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde Suriyeli mülteciler için tuğla evlerin yapımının sürdüğünü söyledi.

“Şu anda 100-150 bin ev briketi sayısına ulaştık” diyen Erdoğan, bunlar yapılırken Suriyeli mültecilerin geri dönmeye başladığını da sözlerine ekledi.

Erdoğan şunları söyledi:

“Şu an itibariyle geri dönen 1 milyon mülteci yakalamış olabiliriz. Önümüzdeki dönemde bu daha da artacak. Özellikle Katar, Suriye’nin kuzeyinde hazırlanan projeyi destekliyor. Bu proje ilerledikçe mülteci dönüşlerinin daha da artacağına inanıyorum. Mültecilerin gönüllü olarak geri dönme isteği ortada. Onlar da kendi topraklarına dönmek istiyor.”

“28 Temmuz’da İsrail Başbakanı Netanyahu’yu ağırlayacağız”

Uçağa ilişkin değerlendirmesinde İsrail-Filistin meselesine de değinen Erdoğan, iki ülke liderlerinin bu ay içinde Türkiye’yi ziyaret edeceklerini söyledi.

AA’nın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Filistin’in Körfez’deki kardeşlerimizden hiçbir farkı yok. İsrail ile ilgili bazı görüşmelerimiz var. Önümüzdeki hafta 25 Temmuz Salı günü Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı, 28 Temmuz Cuma günü ise İsrail Başbakanı Netanyahu’yu ağırlayacağız. Bu ziyaretlerle birlikte bazı adımlar atacağız ve süreç hızlanacak.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku