Estonya Başbakanı Kallas: Gerçekten işe yarayan tek güvenlik garantisi, NATO üyeliğidir

0

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılacak Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi öncesinde basın açıklaması yapan Kallas, Rusya’nın iç meselelerine odaklanılmaması gerektiğini söyledi.

Ukrayna’da özgürlük ve adalet mücadelesinin devam ettiğini vurgulayan Kallas, “Bölgeler arası destekle veya uluslararası bir mahkemenin kurulmasıyla devam etmek çok önemli. Ukrayna’nın yeniden inşasına odaklanmamız gerektiğinde bunu Ukrayna ile yapmak doğru değil. Bizim vergi mükellefimizin parası ama Rusya’nın geliriyle yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın her zaman öngörülemez ve tehlikeli bir ülke olduğunu vurgulayan Kallas, “Gerçekten işe yarayan tek güvenlik garantisi ve gerçekten işe yarayan en ucuz güvenlik garantisi NATO üyeliğidir. Bunun açık bir örneğidir” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Kaja Kallas, Ukrayna’nın Temmuz ayında Litvanya’da yapılacak NATO zirvesine katılımı konusunda net bir yol üzerinde anlaşmaya varılması gerektiğini vurgulayarak, bunun “tünelin ucundaki ışığı” göstereceğini sözlerine ekledi.

Göç ve mültecilerin bugün görüşülecek konular arasında olup olmadığı sorusuna Kallas, “Bu konuda hemfikiriz. Bir daha görüşeceğimizi sanmıyorum. Elbette farklı üye devletlerin endişelerini tartışıp dinleyeceğiz. , ama halka açık olacağını sanmıyorum.” cevabı verdi.

Beyaz Rusya’nın savaştaki konumu sorulduğunda Kallas, “Rusya ile girdiğimiz bu savaşta Beyaz Rusya’yı her zaman saldırgan olarak gördük. Dediğim gibi Beyaz Rusya ve Rusya birlikte tehlikeli ve olmaya da devam edecek. Bu durum bugüne kadar olmadı. Bu kadar, değerlendirmemiz lazım” görüşünü paylaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku