Filipinli bir radyo sunucusu, Facebook canlı yayını sırasında vurularak öldürüldü

0

Filipinler’de radyo sunucusu Juan Jumalon, evinden canlı yayın yaparken vurularak öldürüldü. Saldırgan Jumalon’un altın kolyesiyle kaçtı.

REKLAM

Filipinler’de bir radyo sunucusu, programı Facebook’ta canlı yayınlanırken vurularak öldürüldü.

Silahlı adam kulak misafiri gibi davrandı ve radyo yayını yaptığı gazeteci Juan Jumalon’un evine girdi.

Polis, batıdaki Misamis ilinin Calamba şehrinde olayın sabah canlı yayını sırasında iki el ateş edildiğini söyledi.

Saldırgan, Jumalon’un altın kolyesini alarak, evin önünde kendisini bekleyen arkadaşıyla birlikte motosiklete binerek kaçtı. Suçluların kimliklerinin belirlenmesi için soruşturma başlatıldı.

Saldırının videosunda, 57 yaşındaki Jumalon’un iki el ateş edilmeden önce durup kameranın uzağındaki bir şeye baktığı görülüyor. Jumalon’un hastaneye kaldırılırken hayatını kaybettiği açıklandı. Saldırgan Facebook Live’da görülmedi.

“199’uncu gazeteci öldürüldü”

Filipinler uzun zamandır gazeteciler için dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri olarak görülüyor.

Basın özgürlüğünden sorumlu Filipinler Ulusal Gazeteciler Birliği, Jumalon’un, “mevcut başkanın babası diktatör Ferdinand Marcos’un devrildiği ve demokrasinin yeniden tesis edildiği” 1986 yılından bu yana ülkede öldürülen 199’uncu gazeteci olduğunu söyledi.

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr. silahlı saldırıyı şiddetle kınadı.

Ulusal polise “katillerin bulunması, tutuklanması ve kovuşturulması” talimatını veren Marcos, şunları söyledi: “Demokrasimizde gazetecilere yönelik saldırılara tolerans gösterilmeyecektir ve basın özgürlüğünü tehdit edenler, eylemlerinin tüm sonuçlarıyla karşı karşıya kalacaklardır. “

Tek saldırıda 32 medya çalışanı öldürüldü

2009 yılında Maguindanao eyaletinde siyasi bir klanın üyeleri infaz tarzı bir saldırıda 32’si medya çalışanı olmak üzere 58 kişiyi öldürmüştü. Bu, yakın tarihte gazetecilere yönelik en ölümcül saldırı olarak kayıtlara geçmişti. Toplu katliam daha sonra şiddetli seçim rekabetiyle ilişkilendirildi.

Çok sayıda ruhsatsız silah ve güçlü klanların kontrolündeki özel ordular da bu yoksul Güneydoğu Asya ülkesinde gazeteciler için tehdit oluşturmaya devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom