Fransa’da İstinaf Mahkemesi, Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye verilen hapis cezasını onadı

0

Mahkemenin kararına göre Sarkozy hapse girmeyecek, cezasını ev hapsinde ve elektronik kelepçelerle çekecek.

Fransa’da Yargıtay, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye “yolsuzluk” suçlamasıyla verilen iki yıl ve üç yıl ertelenmiş hapis cezasını onadı.

2021’de Fransa’daki ilgili mahkeme, Sarkozy’yi yolsuzluk suçlamasıyla iki yılı ertelenmiş olmak üzere üç yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkemenin kararına göre Sarkozy hapse girmeyecek, cezasını ev hapsinde ve elektronik kelepçelerle çekecek.

Mahkeme, Sarkozy’yi başka bir davada nüfuzunu avantaj elde etmek için kullanmaktan suçlu buldu.

Sarkozy kararı temyiz edecek

Bu arada Sarkozy’nin avukatı Jacqueline Laffont, yaptığı basın açıklamasıyla Yargıtay’ın kararına itiraz ederek Yargıtay’a gideceklerini duyurdu.

Laffont, “Nicolas Sarkozy masum olarak yargılanacak, yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.” dedi.

Seçim kampanyası için devrik Libya lideri Kaddafi’den yasadışı para almakla suçlanan Sarkozy’ye karşı bir dava daha var.

Son karar kesinleşirse Sarkozy, Beşinci Cumhuriyet tarihinde hapis cezasına çarptırılan ilk cumhurbaşkanı olacak.

2011’de bir Paris mahkemesi, eski cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ı, kendisi Paris belediye başkanıyken parti destekçilerine sahte maaş koçanlarıyla çalışmadan maaş almalarına izin verdiği için iki yıl ertelenmiş hapis cezasına çarptırdı.

Sarkozy neyle suçlanıyor?

Sarkozy, 2 yıl ertelenmiş toplam 3 yıl hapis cezasına çarptırıldığı “telefon dinleme” davasında hakkında açılan soruşturmalar hakkında bilgi almak için eski yargıç Gilbert Azibert’e rüşvet teklif etmekle suçlanıyor.

Sarkozy, aleyhine açılan davalarla ilgili gizli bilgileri elde etmek için avukatı aracılığıyla Yargıç Gilbert Azibert ile rüşvet anlaşması yapmakla suçlanıyor.

Sarkozy’nin avukatı Herzog, “2007’deki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yürütmek için dönemin Libya lideri Muammer Kaddafi’den yasadışı mali destek aldığı ve kampanyayı bu destekle yürüttüğü” iddiasıyla açılan soruşturmalarda Sarkozy ile özel bir iletişim hattı açtı. “. keşfedilmişti.

Dinleme iddiaları, “Paul Bismuth” adlı hatta kaydedilen konuşmalara dayanıyor.

Sarkozy konuşmalarında Temyiz Mahkemesi’nden 2007 seçim kampanyasında Fransa’nın en zengin kadını L’Oréal’in varisi Liliane Bettencourt’tan 150 bin avroluk bağış kabul ettiği yönündeki iddiaları göz ardı etmesini istiyor.

Sarkozy, 2007’deki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yürütmek için dönemin Libya lideri Muammer Kaddafi’den yasadışı mali destek almak ve kampanyayı bu destekle yürütmekle suçlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku