Fukuşima operatörü: Test sonuçlarına göre Fukuşima’dan denize boşaltılan su güvenli

1

Fukuşima nükleer santralini işleten firma, okyanusa serbest bırakılan su örneklerinin güvenli sınırlar dahilinde olduğunu söyledi.

Santral operatörü TEPCO firması tepkilerin ardından yaptığı açıklamada, Tsunami ile zarar gören nükleer reaktörden atık suyun salınmasının ardından alınan deniz suyu numunelerindeki radyoaktivite seviyesinin güvenli sınırlar içinde olduğunu kaydetti.

REKLAM

Tesisin tsunami suları altında kalmasından bu yana geçen 12 yılda toplanan 1,34 milyon ton suyun bir kısmının boşaltılmaya başlanması, Çin’in Japonya’dan yapılan tüm deniz ürünleri ithalatını yasaklamasına yol açmıştı.

Trityum güvenli seviye içerisinde

TEPCO, Pasifik Okyanusu’na boşaltım başladıktan sonra hızlı testler gerçekleştirdi ve Cuma günü sonuçların radyoaktivite seviyelerinin güvenli sınırlar içinde olduğunu gösterdiğini söyledi.

TEPCO sözcüsü Keisuke Matsuo basın toplantısında, “Analiz edilen değerin hesaplanan konsantrasyona eşit olduğunu ve 1.500 bq/L’nin altında olduğunu doğruladık.” dedi.

Bekerel/litre bir radyoaktivite ölçüsü. Ulusal güvenlik standardı da litre başına 60.000 bq.

Sözcü Matsuo, şunları ekledi:

“Sonuçlar önceki simülasyonumuza benzer ve güvenlik sınırının yeterince altında. Önümüzdeki 1 ay boyunca her gün analiz yapmaya devam edeceğiz ve sonrasında da analiz çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hızlı, anlaşılması kolay açıklamalar sunarak çeşitli endişeleri ortadan kaldırmayı umuyoruz.”

Japonya Çevre Bakanlığı da cuma günü 11 farklı yerden daha deniz suyu örnekleri toplandığını ve sonuçların pazar günü açıklanacağını duyurdu.

Japon Balıkçılık Ajansı da ayrıca Fukuşima suyunu serbest bırakan borunun yakınından balık numuneleri topladı. 

Nükleer politikalardan sorumlu Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoşi Nişimura da “Bu verileri her gün son derece şeffaf bir şekilde yayınlayarak, bilimsel kanıtlara dayalı eylemlerimizi ortaya koyacağız” dedi.

BM boşaltımı destekliyor

TEPCO, üç reaktörün kalıntılarının soğutulmasından elde edilen 500 Olimpiyat havuzu boyutundaki suyun, trityum dışındaki tüm radyoaktif elementlerden filtrelendiğini ve güvenli olduğunu söylüyor.

Bu açıklama Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından da destekleniyor. Yani boşaltım için hazırlanan ilk seyreltilmiş su partisinden alınan örneklerdeki trityum seviyelerinin güvenli sınırlar içinde olduğu Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da onaylandı. 

REKLAM

BM organı başkanı Rafael Grossi yaptığı açıklamada, “UAEA uzmanları uluslararası toplumun gözü olarak hizmet etmek ve tahliyenin IAEA güvenlik standartlarına uygun olarak planlandığı gibi gerçekleştirilmesini sağlamak için sahadalar.” dedi.

Çoğu analist de Greenpeace’in ALPS olarak bilinen filtreleme sürecinin işe yaramadığını ve büyük miktarda radyoaktivitenin okyanusa salınacağını söylemesine rağmen sürecin güvenli ilerlediği konusunda aynı fikirde.

Çin öfkeli, Güney Kore uyumlu

Ancak açıklanan veriler Çin’i tatmin etmiyor. Pekin yönetimi, 10 Japon şehrine yönelik uyguladığı su ürünleri yasağını tüm ülkeyi kapsayacak şekilde genişletti. 

Çin, Japonya’nın en büyük deniz ürünleri pazarı konumunda. Bu nedenle Tokyo yasağın kaldırılması alınması çağrısı yaptı. 

Nişimura, “Japon hükümeti bu tür temelsiz düzenlemelerin derhal sonlandırılmasını şiddetle talep edecektir” dedi.

REKLAM

Çin’e karşı Japonya ile ilişkileri geliştirmeye çalışan Güney Kore hükümeti ise suyun serbest bırakılmasına herhangi bir itiraz getirmedi.

1 yorum
  1. Seval diyor

    Bu makaleyle ilgili yeni bir perspektif sunmak istiyorum. Trityumun güvenli seviyelerde olduğu gerçeği ve Birleşmiş Milletler’in boşaltımı desteklemesi gerçekten önemli bir gelişme. Ancak, Çin ve Güney Kore’nin endişeleri varken, doğal olarak güvenlik konusunda bazı şüphelerimiz olabilir. Güvenlikle ilgili daha fazla bilgi sağlanması bu konuda rahatlama sağlayabilir mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku