Gaziantep’te günlük 60 ton baklava üretiliyor

0

Türk mutfağının Avrupa Birliği tarafından tescillenen ilk ürünü olan “Antep baklavası” rengi, hamurunun inceliği, yöresel ürünlerin kullanımı ve tüketildiğinde ağızda bıraktığı tat ile diğer baklavalardan ayrılmaktadır.

Gaziantepli esnaf, Kurban Bayramı öncesi artan siparişleri yerine getirmek için canla başla çalışıyor. Ustaların işini 2 vardiyaya çıkaran firmalar gece gündüz çalışıyor.


Baklavanın en iyisi çıtırlığından belli olur.

Kentte bir baklava üretim fabrikasında çalışan baklava ustası Ömer Faruk Çiftçi, ünlü Antep baklavasının altın sarısı rengiyle tanındığını söyledi.

Gaziantep baklavasını diğer baklavalardan ayıran en önemli özelliğin yöreden gelen organik malzemeler kullanılarak yapılması olduğunu belirten Çiftçi, şöyle konuştu:


“Diğer baklavalardan ayıran özelliklerinden biri de coğrafi işarete sahip olmasıdır. Biz Gaziantep kalesini bir pusula gibi düşünüyoruz, 30 kilometrelik bir çember çiziyoruz ve bu çemberin dışında yapılan baklava Gaziantep baklavası değil. Baklava altın renginde olacak ve hamuru 40 kat olacak ve 3,5 santimetre olacak.” Çatalı sokunca bir ses (çıtırtı) çıkacak. Sesten sonra şeker damlamaz. Bu gerçek Gaziantep Baklavası. İçindeki malzemeler yöreye özgü olmalıdır. Bunun için Gaziantep baklavasını Avrupa Birliği’ne kabul ettirdik.”

[Fotoğraf: AA]

Baklavanın Gaziantep’te ustalıkla yapıldığını ve Türkiye’ye gönderildiğini belirten Çiftçi, şunları kaydetti:

“Baklava işi yorucu olduğu için arkadaşlarımızla 7/24 birlikte çalışıyoruz. Gaziantep’te günlük üretim kapasitesi 30 ton. Bu 30 tonlar tatil yoğunluğunu ikiye katlıyor ve ortalama 60 tona çıkıyor Online satışlarımızda artış var. “Mümkün olduğunca çok çalışıyoruz ve onları oraya gönderiyoruz. Yurt dışına 48 saatte, Türkiye’ye 24 saatte teslimat yapıyoruz.”

Farmer, dünyanın hemen her yerinden sipariş aldığını söyledi. Şehirdeki baklavacıların canla başla çalıştığını belirten Çiftçi, “Bayramın yoğunluğundan dolayı gece gündüz 2 vardiya üretim yapıyoruz. Baklava geleneksel yöntemlerle yapıldığı için bayrama 5 gün kala siparişleri durduruyoruz. arifesinde son işlemleri ve bunları müşterilere gönderin.”

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]


“24 çeşit baklava yapıyoruz”

Baklava ustası Fahri Kaplan, bayram öncesi sürecin zor olduğunu söyledi.

Baklava üretiminin yorucu olduğuna işaret eden Kaplan, “24 çeşit baklava üretiyoruz. Havuç dilimi, kare, rulo, ince sobiyet, yaprak sobiyet, bülbül yuvası gibi ürünler üretiyoruz ama genel olarak havuç dilimi ve kare şeklinde üretim yapıyoruz. baklava çeşitleri.”

Gıda Mühendisi Hülya Ateş ise tatilin yoğunluğu nedeniyle hijyen koşullarını sürekli takip ettiğini söyledi.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Çalışmalarını artırdıklarını belirten Ateş, şunları söyledi:


“Sabah rutinlerimiz ile birlikte geleneksel baklava yapmaya başlıyoruz. Önce oda temizliği ardından çalışma arkadaşlarımızdan gelen rutin temizlik ile çevre koşullarını sağladıktan sonra üretime başlıyoruz. Üretim bittikten sonra ürün kontrollerini vatandaşın sofrasına sunuyoruz. gerekli analizlerden geçtikten sonra”.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku