Gazze’de ölü sayısı 8 bini geçti; halk BM yardım tesislerine girdi

0

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında ölen Filistinli sayısının 8 bini aştığını duyurdu. Bölgede binlerce kişi BM kontrolündeki yardım depolarına girerek un ve temel hijyen ürünleri satın aldı.

REKLAM

İsrail ablukası altındaki Gazze’de binlerce kişi BM kontrolündeki yardım depolarına girerek un ve temel hijyen ürünleri satın aldı. BM yetkilisi, bunun artan çaresizliğin ve kamu düzenindeki bozulmanın bir işareti olduğunu söyledi.

Gazze Sağlık Bakanlığı, Filistinliler arasındaki ölü sayısının çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 8 bin kişiyi aştığını duyurdu. Bakanlık, bu sayının 3.300’den fazlasının çocuk ve 2.000’den fazlasının kadın olduğunu kaydetti.

Enkaz altında 1.700 kişinin mahsur kaldığı tahmin ediliyor. İsrail’in kara operasyonlarına devam etmesiyle bu rakamın daha da hızlı artması bekleniyor.

İsrail ordusu, son 24 saatte aralarında Hamas komuta merkezleri, gözlem noktaları ve tanksavar füze fırlatma sahalarının da bulunduğu 450’den fazla militan hedefinin vurulduğunu kaydetti. Gece boyunca Gazze’ye ilave kara kuvvetleri gönderildiği iddia edildi.

Hastane alanı vuruldu

Gazze’nin en büyük hastanesi olan Şifa hastanesinin yakınında yaşayan vatandaşlar, İsrail hava saldırılarının gece boyunca hastane kompleksinin yakınındaki bölgeleri vurduğunu ve tesise giden birçok yolu kapattığını söyledi.

İsrail, Hamas’ı hastanenin altında gizli bir komuta merkezi bulundurmakla suçluyor.

Saldırılarda yaralanan hastaların da bulunduğu Şifa’ya on binlerce sivil sığınıyor.

Hava saldırılarının 12 bin kişinin bulunduğu Kudüs Hastanesi’nin yaklaşık 50 metre mesafesini vurduğu iddia edildi.

İsrail, bir haftadan uzun bir süre önce hastanenin boşaltılması talimatını vermiş ancak bunun solunum cihazına bağlı hastaların ölümü anlamına geleceğini söyleyerek bu talebi reddetmişti.

“Sivil düzen bozulmaya başladı”

Birleşmiş Milletler Filistinli mültecilere yardım kuruluşu (UNRWA) Gazze başkanı Thomas White, depo baskınlarının “üç hafta süren savaş ve Gazze’deki şiddetli kuşatmanın ardından sivil düzenin bozulmaya başladığının endişe verici bir işareti” olduğunu söyledi. Korkmuş, öfkeli ve çaresiz” dedi White.

UNRWA, İsrail’in Mısır’dan yalnızca küçük miktarda yardım girmesine izin verdiğini, bunların bir kısmının girdiği depolardan birinde saklandığını söyledi.

Gazze’de yüzbinlerce insana temel hizmetler sağlayan UNRWA, bölgedeki okullarını çatışma nedeniyle yerinden edilen Filistinliler için sığınma evlerine dönüştürdü.

Ajans sözcüsü Juliette Touma, insanların dört tesise girdiğini kaydetti.

rehine müzakereleri

Bu arada Gazze’deki Hamas lideri Yehia Sinwar, İsrail’in hapishanelerinde tuttuğu binlerce Filistinliyi serbest bırakması halinde Filistinli militanların tüm rehineleri serbest bırakmaya “derhal hazır” olduklarını söyledi. İsrail askeri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari bu teklifi “psikolojik terörizm” olarak nitelendirdi.

İsrailli rehinelerin aileleri Cumartesi günü Başbakan Binyamin Netanyahu ile bir araya gelerek İsrail’de tutulan Filistinli tutukluların değişimine desteklerini dile getirdi.

İsrail ordusu Gazze’deki kara operasyonlarını kademeli olarak genişlettiğini duyurmasına rağmen topyekün işgalden bahsetmekten kaçındı.

Gazze genelinde 1,4 milyondan fazla insan evlerinden kaçtı; neredeyse yarısı okullara ve BM sığınma evlerine sığındı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom