İİT’den İsrailli aşırı sağcı bakana kınama

0

İİT’den yapılan yazılı açıklamada, Ben Gvir baskınının İsrail’in Mescid-i Aksa’nın tarihi ve hukuki statükosunu değiştirme girişiminin bir parçası olduğu söylendi.

Açıklamada, İKT’nin İsrail aşırılık yanlısı bakanın Harem-i Şerif’e düzenlediği baskını Müslümanların duygularına yönelik bir provokasyon ve uluslararası hukuk ile BM kararlarının açık bir ihlali olarak gördüğü kaydedildi.

Açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs’te devam eden bu tür ihlallerin sonuçlarının tüm sorumluluğunun İsrail hükümetine ait olduğu da ifade edildi.


Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa’ya provokatif baskını

İsrail’in aşırı sağcı ulusal güvenlik bakanı Itamar Ben-Gvir, özel korumaları ve İsrail güçlerinin yoğun koruması altında sabahın erken saatlerinde Harem-i Şerif’e girmişti.

Göreve geldikten günler sonra 3 Ocak’ta Mescid-i Aksa’ya giren Ben-Gvir, bu eylemiyle 5 yıl sonra Mescid-i Aksa’ya giren görevdeki ilk İsrailli bakan oldu.

Aşırı sağcı İsrailli bakan Ben-Gvir’in bu saldırısı işgal altındaki Filistin topraklarında tepkiyle karşılandı ve gerilimi tırmandırdı.

Ben-Gvir’in provokatif eylemine başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler, Filistin yönetimi ve Müslüman ülkelerden tepkiler geldi.


Kudüs İslami Vakıflar Kurumu’nun egemenliği ihlal ediliyor

İsrail ile İsrail arasında imzalanan barış anlaşmasına göre, İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Hazretler Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin himayesinde bulunuyor. 26 Ekim 1994’te Ürdün.

Ancak özellikle 2022’de İsrail’in tek taraflı kararı ve bazı Siyonist örgütlerin girişimleriyle Yahudilerin 2003 yılından itibaren İslami Vakıflar İdaresi’nin izni olmadan polis eskortuyla kutsal alana girmesiyle bu baskınlar giderek sıklaştı.

Geçtiğimiz yılın Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlaller açısından en önemli yıl olduğunu açıklayan İslami Vakıflar İdaresi’nin verilerine göre, 2022 yılı boyunca 48 binden fazla Yahudi fanatiği Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku