İlahiyatçı Tarık Ramazan İsviçre’de yargılandığı tecavüz davasından beraat etti

0

İlahiyatçı Tarık Ramazan, İsviçre’de görülen tecavüz davasından beraat etti. Mahkeme, Ramazan’a tazminat ödenmesine karar verdi.

Mısır asıllı İsviçreli ilahiyat profesörü Tarık Ramazan hakkında “tecavüz ve cinsel ilişkiye zorlama” suçlamasıyla açılan davadan beraat etti.

Yargılandığı İsviçre’deki mahkeme, Çarşamba günü Ramazan’ı aleyhindeki iddialara ilişkin delil yetersizliğinden beraat ettirdi.

Mahkeme ayrıca Cenevre eyaletinin Ramazan’a 154 bin avro tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi.

Davacı derhal temyize gideceğini açıkladı. Geçen hafta Cenevre savcılığı, yarısı kesinleşmiş olan üç yıl hapis cezası istedi.

Ramazan da benzer suçlamalarla Fransa’da yargılanıyordu.

Hakkındaki tüm iddiaları reddeden Ramazan, kendisine “tuzak” kurulduğunu öne sürdü.

“Brigitte” takma adını kullanan davacı, Ramazan’ın 2008 yılında kendisini bir otel odasında seks yapmaya zorladığını ve şiddet uyguladığını iddia ediyor. Brigitte ilk şikayetini Nisan 2018’de yaptı.

Tarık Ramazan kimdir?

Mısır’daki Müslüman Kardeşler’in kurucularından Hasan el-Benna’nın torunu Tarık Ramazan, dedesi üzerine yazdığı tezle Cenevre Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı.

Siyasi İslam’a verdiği destek nedeniyle Avrupa laik çevrelerinde eleştirilen Ramazan, 2017 yılına kadar Oxford Üniversitesi’nde modern İslam araştırmaları profesörü olarak çalıştı ve Katar ve Fas’ta misafir profesör olarak ders verdi.

Ramazan, “Mee de” hareketinin zirve yaptığı Fransa’da kendisine yöneltilen tecavüz iddialarının ardından görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku