İngiliz hükümeti yıl sonuna kadar tüm AB kanunlarını kaldırma sözünden geri adım attı

0

Londra yönetimi, Brexit kapsamında 2023’ün sonuna kadar yürürlükten kaldırılacak olan yaklaşık 4.000 AB yasasının yalnızca 600’ünü kaldırmak için yasada bir değişiklik önerdi.

İngiliz hükümeti, bu yıl sonuna kadar Avrupa Birliği yasalarını tamamen terk etme sözünü yerine getirme niyetinde olmadığının sinyallerini verdi.

Katı Brexit destekçilerinin en önemli vaatlerinden biri, yasal belirsizliğe ve bürokratik kaosa neden olacağı için iş dünyasının ve muhalefetin karşı çıktığı AB yasalarının yürürlükten kaldırılmasıydı.

Londra hükümeti, 2023’ün sonuna kadar kalan yaklaşık 4.000 AB yasasından yalnızca 600’ünü kaldırmak için değişiklikler önerdi.

Parlamento sürecinden geçen Kalan AB Yasaları (REUL) tasarısı, aksi özellikle belirtilmediği sürece mevcut AB yasalarının bu yılın sonuna kadar otomatik olarak yürürlükten kaldırılmasını sağlıyor ve Başbakan Rishi Sunak’ın sözcüsü Ocak ayında yasa tasarısının yürürlükten kaldırılacağına dair söz verdi. ertelenmesin.

Ancak İş ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch yaptığı yazılı açıklamada, “Hükümet, mevcut yasa tasarısına 2023 yılı sonuna kadar yürürlükten kaldırılması beklenen yasaları listeleyen bir düzenleme getiriyor” dedi.

Badenoch, bunun hangi yasaların yürürlükten kaldırılacağını belirtmek yerine hangi yasaların yürürlükten kaldırılacağını belirleyerek iş dünyasına açıklık sağlayacağını söyledi.

Badenoch, İngiltere’nin AB’den ayrılmasından bu yana 1000 yasanın yürürlükten kaldırıldığı veya değiştirildiğine ve 500 yasanın da yürürlükten kaldırılmak üzere mecliste görüşüldüğüne dikkat çekti.

Bakan, sürenin kısalması ile birlikte, yasal riskleri azaltmak için program kapsamındaki yasalarda önemli reformlar yapmak yerine AB yasalarının korunmasının öncelik haline geldiğini ve bu nedenle yeni bir yaklaşım getirdiklerini vurguladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku