Macar Başbakan Orban, Ukrayna’nın AB üyeliğini anketle sorguluyor

0

Macar siyaset yorumcuları, anketi Başbakan Viktor Orban’ın siyasi popülaritesini artırmaya yönelik iç politikaya yönelik yeni bir adım olarak görüyor.

REKLAM

Macaristan hükümeti, vatandaşlarına gönderdiği ankette, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliği ve birliğin bu ülkeye daha fazla mali yardım sağlamasına ilişkin görüşlerini sordu.

Bu ülkedeki siyasi yorumcular, söz konusu anketi Başbakan Viktor Orban’ın siyasi popülaritesini artırmaya yönelik iç politikaya yönelik yeni bir adım olarak değerlendirdi.

Macar vatandaşlarının da internet üzerinden katılabildiği ankette, çeşitli konulardaki AB politikaları da sorgulanıyor.

Orban’ın notu 5 puan düştü

Liberal düşünce kuruluşu Republikon’un Ekim ayında gerçekleştirdiği ankette, Orban’a verilen halk desteğinin geçen yıl 5 puan düştüğü ortaya çıktı.

Macaristan, AB’de son dönemde en yüksek enflasyona ve en düşük ekonomik büyümeye sahip ülke olarak öne çıkıyor.

Son ankete göre Orban’ın iktidar partisi Fidesz yüzde 29 oranında halk desteğine sahipken, en yakın takipçisi yüzde 12 oy alıyor.

Macar siyasi gözlemcilere göre Orban, Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde partisinin azalan popülerlik eğilimini tersine çevirmek için adımlar attı.

Orban’ın anketi ne anlama geliyor?

“Adil Siyasi Analiz Merkezi” adlı düşünce kuruluşundan araştırmacı Zoltan Novak, Orban’ın seçmen tabanında bir kopuşun başladığını ve anketin bir anlamda bu kopuşu durdurmayı amaçladığını söyledi.

Novak, “Bu, Orban seçmenlerinin kalbini sarsmak için iyi bir araç” dedi.

Kamuoyu araştırma şirketi Median’ın yaptığı araştırmada, Şubat ve Ekim ayları arasında halkın Orban’a desteğinin yeniden 5 puan düştüğü ortaya çıktı.

Orban’ın AB ile ne gibi sorunları var?

Macaristan’da 2010’dan bu yana iktidarda olan Orban, ülkesinin demokratikleşme sürecini geri adım atmakla suçlayan AB ile ilişkilerde zorluklar yaşıyor.

AB, hukukun üstünlüğünün ihlali ve kamu fonlarındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle Brüksel’in Budapeşte’ye ödemesi gereken milyarlarca avroluk mali yardımı askıya aldı.

Bu arada, anket sorularından bazılarının AB’nin Ukrayna’ya kendi üyesi Macaristan’dan daha fazla öncelik verdiğini ima etmesi ilginçtir.

Bu hafta başında yaptığı açıklamada Orban, AB’nin Ukrayna’ya askeri ve mali yardım sağlama stratejisinin başarısız olduğunu söyleyerek AB’nin Kiev ile tam üyelik müzakerelerine başlamasına karşı çıktı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom