Mars’a ulaşan ilk Arap ülkesi BAE misyonu ‘devrim niteliğinde’ sonuçlar elde etti

0

Emirates Mars Misyonu’nun etkileyici sonuçlarla kızıl gezegene ulaşmasından bu yana bir yıldan fazla zaman geçti. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Şubat 2021’de Mars’a ulaşan ilk Arap ülkesi ve dünyada Mars’ın iklimini inceleyen beşinci ülke oldu.

Muhammed Bin Rashid Uzay Merkezi’nde altı yıllık planlamanın ardından, Emirlik’in Mars Misyonu diğer alanlarda da yeniliği teşvik etti.

Euronews’e konuşan BAE Uzay Ajansı Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Al-Qasim, “Seçim Mars’tan yanaydı çünkü Mars küresel bilim camiasının büyük ilgisini çekiyordu. Bir görev göndermek istedik.” o ifadeleri kullandı

Mars’a mürettebatsız görev, Kızıl Gezegenin yörüngesine 20 Temmuz 2020’de, Hope uzay aracının Japonya’dan fırlatılmasından yedi ay sonra girdi. Uzay aracı şu anda yörüngede ve Dünya’daki 687 güne eşdeğer bir Mars yılı boyunca orada kalacak. Bu aynı zamanda uluslararası bilim camiasının farklı mevsimlerde günün farklı saatlerinde Mars atmosferinin tamamını ilk kez görmesini sağlar.

Yeni uzay maceraları

Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı ve Birleşmiş Milletler Dış Uzayın Barışçıl Kullanımları Komitesi Başkanı Omran Şaraf, Euronews’e Dışişleri Bakanlığı bünyesinde ortaya çıkan yeni dikey birimler hakkında bilgi verdi.

“Asteroit kuşağına gönderecek yeni bir görevimiz var. SIRB olarak bilinen güneş uyduları takımyıldızının geliştirilmesiyle ilgili duyurulan bir görevimiz var. Yeni bir uzay fonu oluşturuldu. Bunlar, Emirates Mars Misyonu yolculuğunun bir parçası. 8 yıl önce başladı.” dedi.

Arap gençliğine ilham kaynağı

Tüm görev verileri dünya çapında çok sayıda üniversite ve araştırma merkezi tarafından kullanılmaktadır. Misyon ayrıca Arap gençliğine büyük bir ilham kaynağı olmayı ve ekonomi üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olmayı hedefliyor.

BAE Uzay Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ibrahim Al Qasim, “Mars görevi, BAE ve bölgedeki gençler için çok güçlü ve ilham verici bir görev oldu. Ve bu, başlangıçta bu görevi finanse etmek için ana itici güç oldu. .” diyor.

Mars’ın gece atmosferindeki ayrık aurora veya aurora fenomeni; beklenmedik ve türbülanslı davranış gösteren toz fırtınalarının yeri ve gelişimi; Kızıl gezegenin yarısına kadar uzanan, benzeri görülmemiş dev bir solucan benzeri aurora fenomeni, bugüne kadarki en önemli keşifler arasında yer alıyor.

Mars’ta yaşam belirtileri

Eski kurumlar arası koordinatör ve Avrupa ajansı genel müdür danışmanı Thomas Reiter Euronews’e şunları söyledi: “BAE’nin burada gerçekten harika bir iş çıkardığını düşünüyorum, bu da bilimsel işbirliğinin son derece önemli olduğunu gösteriyor.” konuşur.

Reiter, 2016’dan beri Mars’ın yörüngesinde dönen Avrupa misyonu The Trace Gas Orbiter’in başta metan olmak üzere atmosferdeki çeşitli eser gazları aradığını ve metanın yaşam belirtisi olabileceğini söylüyor.Burada önemli olan bu çalışmaları koordine etmek. ve Mission Hope veya gelecekteki diğer görevler için uygun hedefleri tanımlayın.”

Sürdürülebilirlik

Avrupa’da Mars’ın yörüngesinde dönen bir dizi sondanın yanı sıra, sürdürülebilirliğe odaklanılıyor ve düzenleme ihtiyacı vurgulanıyor.

Avrupa Uzay Ajansı operasyonlar direktörü Rolf Densing, Euronews’e şunları söyledi: “Dünyanın yörünge ortamının, esasen uzay enkazının ve mega takımyıldızların çoğalması nedeniyle gerçekten değiştiği bir zamanda yaşıyoruz. Bugün yörüngede yaklaşık 8.000 nesne var. Dünya. Ve on binlerce. Uydularla mega takımyıldızlar fırlatmayı planlayan işadamları var.” ifadeleri kullan

BAE misyonunun benzersiz bulguları hakkında 14 bilimsel makale yayınlandı ve bu son görüntülerin bilim camiası için çığır açan etkileri olduğuna inanılıyor. BAE’nin Mars iklimi ve atmosferinin ilk kapsamlı resmini oluşturmaya yardımcı olmayı amaçlayan Mars misyonunun nihai hedefi, yaratıcı, rekabetçi ve bilgiye dayalı bir ekonomi oluşturmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku