Meksika’nın ilk ‘cinsiyetsiz’ hakimi evinde ölü bulundu

0
REKLAM

Cinsiyetini Meksika’nın ikili kadın ve erkek cinsiyet sistemi dışında “cinsiyetsiz” olarak tanımlayan ve LGBTQ+ haklarının önde gelen savunucularından biri olan Yargıç Ociel Baena, Aguascalientes eyaletindeki evinde ölü bulundu.

Aguascalientes Eyalet Savcılığı, Baena’nın cesedinin, yerel medyada Baena’nın ortağı olduğu açıklanan bir kişinin cesediyle birlikte bulunduğunu duyurdu.

Meksika Yüksek Mahkemesi eski baş yargıcı Arturo Zaldivar, Baena’nın ölümünden derin üzüntü duyduğunu söyledi. Zalvidar, sosyal medya paylaşımında “Eşitlik ve LGBTİ+ bireylerin hakları için güçlü bir sesimizi kaybettik” diye yazdı.

Cinayet mi, kaza mı?

Meksika Güvenlik Bakanı Rosa Icela Rodriguez, hakimin ölüm nedeninin cinayet mi yoksa kaza mı olduğunun bilinmediğini ve olayın soruşturulduğunu söyledi.

Bakan, basın toplantısında yaptığı açıklamada, ilk incelemelere göre olay yerinde üçüncü şahısların varlığına dair herhangi bir delil bulunmadığını, ölümün “kişisel bir mesele” olabileceğini kaydetti.

İnsan hakları örgütleri, Baena’nın ölümünün cinsiyet kimliğiyle bağlantılı olup olmadığının araştırılması çağrısında bulunuyor.

LGBTQ aktivistleri Pazartesi akşamı Aguascalientes, Mexico City, Monterrey ve diğer büyük şehirlerde Baena onuruna anma törenleri ve mitingler düzenliyor.

Baena, Ekim 2022’de Aguascalientes Eyalet Seçim Mahkemesi’ne atanmasının ardından sosyal medyada “Tarih Yazmak” başlıklı bir fotoğraf paylaştı ve LGBTQ bayrağı önünde hakim olarak yemin etti.

Baena, sosyal medyada ve kamusal yaşamda LGBTQ hakları sorunlarının aktif bir savunucusuydu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom