Milletvekilleri 2 Haziran’da yemin edecek

0

TBMM İçtüzüğüne göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, milletvekili seçimlerinin kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanmasını takip eden üçüncü gün saat 14:00’te toplantısız olarak toplanır.

Yeni yasama meclisinin ilk oturumunda milletvekilleri yemin edecek. MHP Milletvekili Osmaniye Devlet Bahçeli’nin en kıdemli üye olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Genel Kurulu’na geçici başkanı olarak başkanlık etmesi bekleniyor.

AK Parti Ankara Milletvekili Zehranur Aydemir, AK Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mesut Bozatlı, AK Parti İzmir Milletvekili Eyüp Kadir İnan ve Yeşil Sol Milletvekili Beritan Güneş Parti.

Geçici Başkanlık Divanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Başkanlık Divanı seçilinceye kadar görev yapacak.

Milletvekilleri, Meclis geçici başkanı Bahçeli başta olmak üzere kürsüden yemin edecek.

Milletvekilleri, Anayasa’da “Devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatan ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laikliğe saygı göstereceğime” karar verdiler. Cumhuriyetin ve ilkelerin ve Atatürk inkılaplarının; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma.” Herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden hak ve adalet anlayışıyla yararlanması ülküsünden ve hakkaniyetten ayrılmayacağıma büyük Türk milleti önünde şeref ve haysiyetim üzerine and içerek göreve başlar. anayasaya bağlılık.

Yemin töreninde hazır bulunmayan üyeler, katıldıkları ilk toplantının başında yemin edebileceklerdir.

Yemin etmekten kaçınan milletvekilleri, milletvekili sıfatından doğan haklardan yararlanamazlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku