NATO silahlanmanın kontrol altına alınması için üzerine düşeni yapmaya kararlı

0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Washington’da düzenlenen 3 günlük NATO Silahların Kontrolü, Silahsızlanma ve Silahların Yayılmasını Önleme Konferansı’na çevrimiçi olarak katıldı ve açılış konuşmasını yaptı.

“Silah kontrolü ve genel olarak güvenliğimiz için son derece zor bir dönemden geçiyoruz.” Stoltenberg sözlerini şöyle sürdürdü:


“Rusya, güvenliğimize yönelik en doğrudan tehdittir. Ancak küresel güvenlik ortamı genellikle uğursuzdur. Çin, yetenekleri konusunda herhangi bir şeffaflık olmaksızın nükleer cephaneliğini hızla genişletiyor. İran ve Kuzey Kore, pervasızca nükleer programlarını ve fırlatma sistemlerini geliştiriyor. Yapaydan otonom sistemlere istihbarat.” “Yeni teknolojiler anlaşılması ve yönetilmesi gereken büyük potansiyel riskler sunsa da. Dünyamız nesillerdir olduğundan daha tehlikeli ve daha az tahmin edilebilir.”


“Çin ile temasa geçmek gerekli bir adımdır”

Yapay zeka saldırılarının da bu tehditler arasında yer aldığını belirten Stoltenberg, “NATO, bu yeni teknolojinin orduda sorumlu bir şekilde kullanılması için ortak evrensel standartlar geliştirmeye kararlıdır.” dedi.

Bunun için Çin ile temasın gerekli bir adım olacağını belirten Stoltenberg, uzun vadede NATO’nun yaklaşımını daha tehlikeli ve rekabetçi bir dünyaya uyarlamak zorunda kalacağını vurguladı. Stoltenberg’in açıklamaları şu şekilde:


“Bir yol ayrımındayız. Bir yönde ulusal silah kontrol düzeninin çökmesi ve son derece tehlikeli sonuçları olan kitle imha silahlarının sınırsız yayılması var. Ancak önümüzde alternatif bir yol var.” Hızlı olmayacak veya kolay. Güvenlik ortamımız değişmiş olabilir, ancak güvenliği sağlamaya yönelik ilkeler değişmemiştir.”

NATO, silahların kontrolünün geleceğinde üzerine düşen rolü oynamaya devam etmeye kararlıdır” dedi. Stoltenberg, İttifak’ın bu amaçla dünyanın dört bir yanındaki ortaklarla işbirliği içinde olduğunu vurguladı.


Rusya’nın nükleer söylemi

Stoltenberg, Rusya’nın Belarus’ta taktik nükleer silah konuşlandırmasıyla ilgili olarak bunu “NATO müttefiklerini Ukrayna’yı desteklemekten caydırmak için tasarlanmış sorumsuz bir eylem, ancak bu işe yaramadı” olarak nitelendirdi.

Stoltenberg, “Söylediğim gibi eylemleri takip ediyoruz.[della Russia]çok yakından. Alarmdayız. Şu ana kadar Rusya’nın nükleer duruşunda bizim duruşumuzda herhangi bir değişiklik gerektirecek bir değişiklik görmedik. Ama biz hazırız.” değerlendirmesini yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku