Paris Belediyesi, ‘farelerle birlikte yaşamı’ incelemek için komite kuracak

0

Hayvan hakları gruplarına göre, bu hayvanları öldürmek için fare zehiri kullanmaktansa üremelerini düzenlemek daha iyidir.

Paris şehri, başkentte sayıları artan farelerle “bir arada yaşamayı” incelemek için bir komite kuracak.

Belediye Başkanı Anne Hidalgo tarafından açıklanan komiteye ilk destek Paris Hayvanları Koruma Derneği’nden (Paris Animaux Zoopolis) geldi.

Başkentte fare sayısının artmasıyla ilgili yoğun eleştiriler alan Hidalgo sağlık asistanı Anne Souyris, kurulacak çalışma grubunun farklı kesimlerle bir araya gelerek farelerle yaşama seçeneklerini tartışacağını söyledi.

Souyris, “Belediye Başkanı Hidalgo ile farelerle yaşama sorunu üzerine bir çalışma grubu oluşturmaya karar verdik. Bu konuda etkili olmak ve başkent halkı için dayanılmaz bir çözüm bulmak istiyoruz.” dedi.

Paris Hayvanları Koruma Derneği, AFP’ye verdiği demeçte, farelerin tamamen öldürülmesine yönelik bir çözümü reddeden bu öneriyi memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Farelerin faydaları nelerdir?

Hayvan refahı derneklerine göre, bu hayvanları öldürmek için kan sulandırıcı (fare zehiri) kullanmaktansa üremelerini düzenlemek daha iyidir.

Bilim insanlarına göre şehirde farelerin bulunması aslında Parisliler için faydalı. Her fare yılda 9 pound atık tüketir ve fareler lağım ve kanallardan geçerken boruların ve kanalizasyonların tıkanmasını önler.

Fare popülasyonunun Paris’te giderek artmasının birkaç nedeni var. Başkentte yaşayanların sokakta daha fazla yemek yemesi, gün içinde farelerin beslenme saati olan akşamları çöplerin dışarı çıkarılmasıdır.

Bu artışın nedeni, yükselen Seine nedeniyle farelerin kanalizasyon borularından kaçmak zorunda kalmasıdır.

Paris Belediye Meclisi fareler için yılda 1,5 milyon avro harcıyor.

Paris Belediye Meclisi, farelerle savaşmak için yılda 1,5 milyon avro harcıyor.

Belediye, 2021 yılında “Armaguedon” adlı bir proje başlattı. Bu projenin amacı, fareler hakkında olabildiğince fazla bilgi toplamak, onları daha iyi tanımak ve nihayetinde nüfuslarının büyümesini durdurmaktır.

Paris, bu sıralamada tahminen 6 milyona ulaşan fare sayısıyla dünyanın dördüncü şehri olarak listeleniyor.

Yılda 44 milyondan fazla turisti ağırlayan Paris, yabancı ziyaretçilerin gözde şehridir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku