Rusya Avrupa’da konvansiyonel silahların sınırlandırılması anlaşmasından resmi olarak çekildi

0

Rusya anlaşmayı 2007 yılında askıya aldı ve 2015 yılında anlaşmaya aktif katılımını durdurdu.

REKLAM

ABD’yi NATO askeri ittifakını genişleterek Soğuk Savaş sonrası güvenliği baltalamakla suçlayan Rusya, konvansiyonel silahlı kuvvetlerin temel kategorilerini sınırlayan güvenlik anlaşmasından resmen çekildi.

Berlin Duvarı’nın yıkılmasından bir yıl sonra, 1990’da imzalanan Avrupa Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Anlaşması (ECA), NATO’nun ve o zamanki Varşova Paktı’nın konuşlandırabileceği konvansiyonel askeri teçhizat kategorilerine doğrulanabilir sınırlar koyuyor.

Anlaşma, Soğuk Savaş taraflarının Avrupa’da hızlı bir saldırı için güç toplamasını engellemek için tasarlanmıştı, ancak Sovyetler Birliği’nin konvansiyonel silahlardaki avantajını sınırladığı için Moskova’da pek sevilmiyordu.

Rusya, 2007 yılında anlaşmayı askıya aldı ve 2015 yılında da anlaşmaya aktif katılımı durdurdu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın işgalinden bir yıl sonra, geçtiğimiz Mayıs ayında anlaşmayı kınayan bir kararname imzaladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın gece yarısı resmen anlaşmadan çekildiğini ve anlaşmanın artık “tarih” olduğunu söyledi.

Bakanlık şunları söyledi: “ASK anlaşması Soğuk Savaş’ın sonunda, iş birliğine dayalı yeni bir küresel ve Avrupa güvenlik mimarisinin oluşmasının mümkün göründüğü ve uygun girişimlerin yapıldığı dönemde imzalandı.” dedi.

Rusya, ABD’nin NATO’yu genişletme çabalarının anlaşmanın kısıtlamalarının “açık ihlaline” yol açtığını belirterek, Finlandiya’nın NATO’ya kabul edilmesi ve İsveç’in talebinin anlaşmanın sona erdiği anlamına geldiğini ekledi.

Bakanlık, “AKKA Anlaşması’nın resmi olarak sürdürülmesi bile Rusya’nın temel güvenlik çıkarları açısından kabul edilemez hale geldi.” diyerek, ABD ve müttefiklerinin güncellenmiş 1999 AKKA Anlaşmasını parlamentolarında onaylamadığını vurguladı.

Rusya’nın bu yıl anlaşmadan çekilme niyetini açıklamasının ardından NATO, Avrupa-Atlantik güvenliğine zarar verdiğini söyleyerek kararı kınadı.

Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri, güncellenmiş AKKA’nın 1999 yılında onaylanmasını Rusya’nın Gürcistan ve Moldova’ya yönelik taahhütlerini yerine getirmesine bağladı. Rusya bu şartı kabul etmedi.

ABD, Rusya’nın 2007’deki “askıya alma” kararına tepki olarak 2011 yılında anlaşmanın uygulanmasını durdurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom