Rusya’da tutuklanan WSJ muhabiri Gershkovich resmen casuslukla suçlandı

0

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gershkovich’i casuslukla resmen suçladı.

FSB, Gershkovich’in 30 Mart’ta Urallar’daki Yekaterinburg’da gözaltına alındığını ve gazeteci hakkında askeri sanayi kompleksiyle ilgili devlet sırlarını toplamaktan casusluk davası açıldığını duyurdu.

Rusya’nın TASS haber ajansı, “Gershkovich, tüm iddiaları kategorik olarak reddetti ve Rusya’da gazetecilik faaliyetlerinde bulunduğunu belirtti.”

Kremlin, Gershkovich’in “gazetecilik kisvesi altında” casusluk yaptığını açıklarken; Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “sırları elde etmeye çalışırken suçüstü yakalandığını” kaydetti.

“Özgür basına büyük hakaret”

Tutuklamayı “özgür basına karşı çirkin bir hakaret” olarak ilan eden WSJ, “kendini adamış ve güvenilir muhabirinin” derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden, Gershkovich’in serbest bırakılması çağrısında bulunurken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin konuyla ilgili yorum yapmadı.

New Jersey’de Sovyet göçmeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Gershkovich, İngilizce yayınlanan Moscow Times ve daha sonra Fransız haber ajansı AFP için çalıştı.

Londra’da yaşayan Gershkovich, Ukrayna işgalinden sonra WSJ’ye rapor vermek için sık sık Rusya’ya gitti.

Gershkovich, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana Rusya’da casusluk suçlamasıyla tutuklanan ilk Amerikalı gazeteci oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku