Tesla CEO’su Elon Musk nisan ayı başında Çin’i ziyaret etmeyi planlıyor

0

Tesla CEO’su Elon Musk’ın Nisan başında Çin’i ziyaret etmeyi planladığı öğrenildi.

Ziyarete aşina kaynaklar Reuters’e Çin Başbakanı Li Qiang ile bir görüşmenin planlandığını söyledi. Ziyaret süresi, Li Qiang’ın müsaitliğine göre ayarlanacaktır.

Çin, ABD’den sonra Tesla’nın ikinci büyük pazarı. Şangay’daki Tesla fabrikası aynı zamanda elektrikli otomobil üreticisinin en büyük üretim merkezi.

Musk’ın ziyareti, kovid salgını ve Xi Jinping’in Çin cumhurbaşkanı olarak üçüncü döneminden bu yana ilk ziyaret olacak. Li, Mart ayında başbakan olmadan önce Tesla fabrikasının inşaatına nezaret etmiş ve açılışına parti sekreteri olarak katılmıştı.

Musk, Çin’i en son 2020’nin başlarında ziyaret etmişti. Li ve Musk, Şanghay fabrikasının 2019 açılışında da bir araya geldi.

Musk’ın Li ile ne görüşmeyi planladığı veya Çin’de ne yapmayı planladığı hakkında bir bilgi yok, ancak Tesla’nın Şangay tesisindeki üretim kapasitesini iki kattan fazla artırma planını ertelediği biliniyor.

Geçen hafta Li, Apple’dan Tim Cook ve Pfizer’den Albert Bourla’nın katıldığı kurumsal bir etkinlikte konuştu.

Tesla donanımı Çin’de sorunlara neden oluyor

Araçlardaki çok sayıda kamera nedeniyle Tesla’lar Çin askeri yerleşkelerine ve siyasi miting alanlarına giremiyor. Bu yasaklandı. Benzer şekilde ABD, araçtan elde edilen veri ve kayıtların Çin devleti tarafından kendi vatandaşlarına karşı kullanılacağından endişe duyuyor.

Ayrıca Pekin, Çin’deki tamamen otonom sürüş teknolojisi teklifini henüz onaylamadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku