Tunus Cumhurbaşkanı Said, Libya’yı vuran Daniel Fırtınası’nı Siyonizm ile ilişkilendirdi

0

Cumhurbaşkanı Said, İsrail ile Tunus arasında olası bir normalleşmeyi kategorik olarak reddetti.

Tunus cumhurbaşkanına Kay Said’e göre Libya’da binlerce kişinin ölümüne yol açan Daniel fırtınasının adı “Siyonist” etkiyi yansıtıyor.

REKLAM

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, “küresel Siyonist hareketin etkisine karşı” bir rapor hazırlattı. Said, Libya’yı etkisi altına alan Daniel fırtınasının adının bile siyonizm etkisiyle seçildiğini ileri sürdü

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan videoda, Başbakan Ahmed Haşani ve kabine üyeleriyle toplantı yaptığı görülen Said “Daniel fırtınasıyla ilgili olarak, bu ismin kökenini sorgulama zahmetine bile girmediler. Daniel kimdir? O bir İbrani peygamberdir,” ifadelerini kullandı.

Said “Neden Daniel ismi seçildi, çünkü Siyonist hareket içeri sızdı, zihinleri ve düşünceleri tamamen entelektüel bir komaya soktu” ifadelerini kullandı.

Aynı toplantıda Said, İsrail ile Tunus arasında olası bir normalleşmeyi kategorik olarak reddetti.

İsrail, son yıllarda başta Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere bazı Arap ülkeleriyle diplomatik ilişkiler kurmaya başlamıştı.

“Söz ettikleri normalleşme benim için kelime olarak bile yer almıyor. Bu, Filistin’e, Filistin halkına ve Filistin’deki tüm haklarına ihanet anlamına geliyor,” ifadelerini kullanan Said “Sorun Yahudilerde değil, küresel Siyonist hareketinde” diye ekledi.

Daniel fırtınası 10 Eylül’de doğu Libya’yı vurarak, özellikle Derna kasabasında on binden fazla kişinin ölümüne yol açan sellere neden oldu. 

Fırtına, Libya’dan önce Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’ı da etkisi altına almıştı. Daniel adı da Yunan Meteoroloji Dairesi tarafından belirlenmişti.

Avrupa ve ABD’de etkili  olan doğa olaylarına özel isimler veriliyor ve farklı ulusal meteoroloji servisleri arasında koordineli bir şekilde alfabetik sıraya göre belirleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku