Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakması Batı’da nasıl yankı buldu?

0

Ankara’nın İsveç’in üyeliğine bir yılı aşkın süredir yaptığı itirazı kaldırması Batı medyasında geniş yer buldu.

Türkiye’nin Pazartesi günü İsveç’in NATO’ya katılması için yeşil ışık yakması, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlamasından bu yana Batılı müttefikler için “tarihi bir gün” oldu. Ankara’nın İsveç’in üyeliğine bir yılı aşkın süredir yaptığı itirazı kaldırması Batı medyasında geniş yer buldu.

Biden: Erdoğan’la çalışmaya hazırım

NATO zirvesi için Vilnius’a gelen ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç’in Atlantik İttifakı’na katılımını kabul etmesini memnuniyetle karşıladı.

Joe Biden yaptığı açıklamada, “Avrupa-Atlantik bölgesinde savunma ve caydırıcılığı güçlendirmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırım” dedi ve İsveç’i NATO’nun 32. üye devleti olarak kabul etmek için “bekleyemeyeceğini” söyledi.

Almanya: Hoş bulduk

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock gelişmeyi memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Baerbock, Twitter’da paylaştığı mesajda gelişmeyi “Vilnius’tan güzel haber” olarak nitelendirerek, “Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasının yolu nihayet açıldı.”

AB-Türkiye ilişkilerini “yeniden başlatma” kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, NATO zirvesi kapsamında Vilnius’ta bir araya geldi. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin “yeniden başlatılması” konusunda mutabık kaldıkları söylendi.

Charles Michel Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO zirvesinde güzel bir görüşme gerçekleştirdik. İlişkilerimizi canlandırmanın yollarını konuştuk.”

Zirve öncesi Erdoğan, “Öncelikle Türkiye’nin AB yolunu açalım, İsveç’in önünü açacağız” demişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku