Türkmenistan, eski liderinin onuruna 5 milyar dolarlık ‘akıllı’ şehir inşa etti

0

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, ülkenin eski lideri olan babasının onuruna inşa edilen 5 milyar dolarlık “akıllı” şehrin açılışını yaptı.

Türkmenistan’ın eski Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un onuruna inşa edilen 5 milyar dolarlık “akıllı” şehir Arkadağ’ın açılışı yapıldı.

Şehir, 2006’dan 2022’ye kadar ülkeyi yöneten ve Kahraman Arkadağ (Koruyucu) unvanını taşıyan Berdimuhamedov’un adını taşıyor.

Başkent Aşkabat’ın yaklaşık 30 kilometre güneybatısında yer alan kentin açılışını oğlu ve şimdiki cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov yaptı.

Deprem bölgesinde yer alan Arkadağ’ın 73 bin civarında bir nüfusa sahip olduğu söyleniyor.

Şehirde dikilen anıtlar arasında Berdimuhamedov’u en sevdiği at türü olan Akhal-Teke üzerinde tasvir eden bir heykel var.

“Geleceğin Şehri”

Arkadağ’ı “geleceğin şehri” olarak nitelendiren yetkililer, inşaatta “yeşil” teknolojilerin kullanıldığına dikkat çekti.

İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı’ndan bir yetkili, Berdimuhamedov’un projeyi yakından takip ettiğini ve “değerli tavsiyeler” sunduğunu kaydetti.

Adını vermek istemeyen bir çalışan, törene katılmasına izin verilen AFP muhabirine, “Onun çabalarıyla yiğit atalarımızın topraklarında güzel bir şehir ortaya çıktı” dedi.

Berdimuhamedov hac ziyareti için Suudi Arabistan’da

Gözlemciler, 66 yaşındaki eski cumhurbaşkanının ülkede gerçek karar mercii olmaya devam ettiğini söylüyor. Gurbanguli Berdimuhamedov hac için Suudi Arabistan’da bulunduğu için törene katılmadı.

Dünyanın en kapalı ülkelerinden biri olarak tanımlanan Orta Asya ülkesine yabancı medya nadiren giriyor.

Hak örgütleri, Türkmenistan’ı zengin doğal gaz rezervlerinin gelirlerini halka fayda sağlamayan lüks projelere harcamakla suçluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku