Yurt dışında kullanılan oylar Türkiye’ye getiriliyor

0

20 Mayıs’ta başlayan oy kullanma süreci, yabancı seçmen listelerinde kayıtlı vatandaşlar için 73 ülkede kurulan sandıklarda devam ediyor.

Vatandaşların oylarının bulunduğu çantalar, sandık ve seçim görevlilerinin gözetiminde mühürlendikten sonra kuryeler ve siyasi parti temsilcileri eşliğinde Türk Hava Yolları (THY) uçakları ile İstanbul Havalimanı’na getiriliyor.

Uçaktan alınan mühürlü poşetler, yetkililer tarafından apronda bekleyen araca yüklendi. Yurt dışı seçim alanı başkanlığı için oylamalar, görevlilerin gözetiminde havalimanında yapıldı. Yurt dışından getirilen oy torbaları, İstanbul Havalimanı’nda 7 kilitle açılabilen çelik kapılı bir odaya saklandı.

Oyların bulunduğu zarflar, Arnavutköy Gümrük Kapısı 4. Geçici Seçim Kurulu tarafından Ankara Yabancı İlçe Seçim Kurulu’na teslim edilecek.

Oyların bulunduğu çantalar 27 Mayıs Cumartesi gününe kadar İstanbul’a getirilmeye devam edecek.


Kullanılan oylar 1.5 milyonu geçti

Yüksek Seçim Kurulu’nun edindiği bilgiye göre, 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur oylama için yabancı seçmen listelerine kayıtlı seçmen sayısı 1,5 milyonu geçti. Bugün saat 14.00’te dış temsilcilikler ve gümrüklerde oy kullanan toplam seçmen sayısı 1 milyon 585 bin 334 olarak belirlendi.

Yurt dışı temsilciliklerinde oy kullanma işlemleri yarın sona erecek. İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanları da dahil olmak üzere gümrüklerde 28 Mayıs 17.00’ye kadar oy kullanabilirsiniz.

14 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda 5 günde toplam 697 bin 577 seçmen sandık başına gitti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku