ABD tarihinde mahkum edilen ilk eski başkan oldu! Trump'tan sert sözler: 'Faşist bir devlette yaşıyoruz, bunlar kötü insanlar'

Trump, jüri kararının kendisini suçlu bulmasının ardından Manhattan'daki Trump Tower'da basına açıklama yaptı.

Eski ABD başkanı mahkemenin kararı hakkında şunları söyledi: “Eğer bana bunu yapabiliyorlarsa, bunu herkese de yapabilirler. Bunlar kötü insanlar. Çoğu durumda bunların hasta insanlar olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Aleyhindeki kararın siyasi önyargıyla alındığını öne süren Trump, şunları söyledi: “Beyaz Saray ve Adalet Bakanlığı ile tam iş birliği içerisindeyim. Bunların hepsini (Joe) Biden ve belki de onun adamları yapıyor.” dedi.

Trump, “Başkanın favorisiyim ve iki cümleyi bir araya getiremeyen bir adamın mahkeme kararıyla konuşma yasağı altındayım” dedi. dedi.

“FAŞİST BİR DEVLETTE YAŞIYORUZ”

Tarihte hiçbir ABD başkanına böyle bir muamelenin (konuşma yasağı) uygulanmadığını hatırlatan Donald Trump, “Faşist bir devlette yaşıyoruz” dedi. ilan etti.

Trump, mahkeme yargıcı Juan Merchan hakkında şunları söyledi: “Hiç bu kadar düşmanca bir yargıç olmamıştı. Şimdi ben de başka kimsenin sahip olmadığı bir konuşma yasağı altındayım.” yorum yaptı.
2024-05-30T203923Z_1485117627_RC2818ASL3EV_RTRMADP_3_USA-TRUMP-NEW-YORK
Binlerce dolar para cezası ödemek zorunda kaldığını ve hapisle tehdit edildiğini iddia eden Trump, başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin ana adayı olduğunu hatırlattı.

Trump, jüri kararının açıklanmasından sonraki 10 saat içinde yaklaşık 39 milyon dolar bağış topladığını belirterek, dava sonucunun seçmenleri olumsuz etkilemeyeceği mesajını verdi.

Trump, ABD başkanlık seçiminin yapılacağı 5 Kasım'ın “ülke tarihinin en önemli günü” olacağını kaydetti.
2024-05-30T203926Z_1039134364_RC2818ARRATC_RTRMADP_3_USA-TRUMP-NEW-YORK

TRUMP'IN “SESSİZ ÖDEME” DAVASI

ABD Başkanı Trump, Manhattan Bölge Savcılığı'nın 2016 başkanlık seçimleri sırasında yetişkin sinema oyuncusu Stormy Daniels'a yasa dışı “susma vergisi” ödenmesine ilişkin soruşturması kapsamında 18 Mart 2023'te büyük jüri tarafından suçlanmıştı.
AW215584_03
Trump, 4 Nisan 2023'te “sessizlik” ve ilgili belgelerde sahtekarlık suçlamasıyla New York'ta hakim karşısına çıktı. Kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddeden Trump, kendisine yöneltilen suçlamaları “siyasi cadı avı” olarak nitelendirdi ve suçlamaları “seçime müdahale” olarak gördüğünü söyledi.

ABD TARİHİNDE BİR İLK

Trump, New York'taki 6 haftalık duruşmasının ardından dün kendisine yöneltilen 34 suçlamanın tamamından oluşan bir jüri tarafından suçlu bulundu.

Böylece Trump, ABD tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkan ve kendisine yöneltilen suçlamalardan dolayı jüri tarafından suçlu bulunan eski bir başkan olarak tarih yazdı.

AW215584_02
Trump'ın cezasının belirleneceği duruşma 11 Temmuz 2024'te yapılacak. (AA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Katliam gibi bir kaza!  Oğlunun kullandığı aracı sollamaya çalıştıKatliam gibi bir kaza! Oğlunun kullandığı aracı sollamaya çalıştı
Bayraktar TB2'den dünyada bir ilk daha!Bayraktar TB2'den dünyada bir ilk daha!
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir