Anavatan Partisi Genel Başkanı İnce'nin davasında görüş açıklandı

Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu olmayan bazı sanıklar ve parti avukatları katıldı. Esas hakkındaki görüşünü açıklamak üzere söz alan Cumhuriyet Savcısı, sanıklara karşı işlenen suçların hukuki unsurlarının yerine getirilmemesi nedeniyle bazı suçlardan sanıkların beraatini talep etti.

Cumhuriyet savcısı, “İnternet veya sosyal medya yoluyla işlenen hakaret suçu” nedeniyle “suçun niteliğinin değişme ihtimali nedeniyle” dosyanın uzlaştırma dairesine gönderilmesini, taraflar arasında uzlaşma görüşmeleri yapılması halinde ise dosyanın uzlaştırma bürosuna gönderilmesini istedi. Sanık ve müştekilerin olumsuz bulunması halinde sanıklar aynı suçtan ayrı ayrı cezalandırılmalı, müştekiler Kerime Oruç ve Elif Duman ise uzlaştırma bürosuna gönderilmelidir. Sanıkların “kanunsuz elde etme ve yayma” suçundan cezalandırılmalarını istedi. kişisel veri” sayılacak ve tutuklulukta geçen süreler cezadan düşülecek.

13 KASIM’A ERTELENDİ

Görüşmenin ardından geçici kararını açıklayan mahkeme heyeti, “suçun niteliğinin değişme ihtimali” nedeniyle bazı suçlar için dosyanın uzlaştırma dairesine gönderilmesi için süre vererek duruşmayı 13 Kasım'a erteledi. ayrı kabul edilmek için mesleki mazeretler ileri süren taraf avukatlarının, savcının tavsiyesi karşısında taraf avukatlarının kendilerini savunması.

OLAYIN ARKA PLANI

Ankara Başsavcılığı, Anavatan Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Maksut Serim adına düzenlenen “sahte makbuz” soruşturmasında 12 şüpheli hakkında iddianame hazırladı.
Ankara Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede Muharrem İnce ve Maksut Serim müşteki olarak, Elif Duman ve Kerime Oruç ise mağdur olarak yer aldı.

İddianamede, şüpheliler Arkan G, Ethem G, Gülsün A, Kadir A, Mehmet G, Mehmet Ali C, Murat T, Mustafa Cengiz Ç, Salim Faruk K, Seyfullah T, Tekin A. ve Tülün K'nın “bilerek sahte delil ürettiği” belirtildi. Şahıslar hakkında, “kişisel verileri kanuna aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” ve “sesli mesaj veya görüntülü mesajla hakaret” suçlarından 4 yıldan 9 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

Kaynak: İHABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Açıklama şu ki Yol çalışmalarında “altın bulunduğu” iddiası ortalığı karıştırdı! Sosyal medyada yayılan 'delik' hakkındaki gerçek ortaya çıktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir