Bakan Ersoy turizmde hedefi açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise şunları söyledi: “Turist sayısında 4. sıraya yükseldik. Hedefimiz dünyada ilk 3'e girmek. Ülkemiz 60-100 milyon aralığında turist ağırlayan ülkeler seviyesinde.”

Bakanlığın açıklamasına göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda 5 sayılı Kanun'un maddeleri düzenlendi. Turist rehberliği mesleğine ilişkin Kanun ile 2012 yılında yürürlüğe giren turist rehberliği hizmetine ilişkin faaliyet, görev ve sorumlulukları düzenleyen 6326 sayılı Kanun. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, yasadaki en önemli yeniliğin, oryantasyonla ilgili bazı kararların bakanlık yetkisine havale edilmesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Bunun dışında özellikle yabancı dil sınavlarına ilişkin yönetmelik çıkarıldı. Artık ÖSYM sınavları esas alınarak, ÖSYM kriterlerine göre yapılıyor.” Önemli olan değişikliklerden birisi de Türkçeye yönelimdir. Oryantasyon eğitimini tamamlayan kişiler sınavı başarıyla geçtikten sonra dil sınavına girerler. Hangi dilde geçtiyse sınav sonuçları lisanslarına işleniyor ve o ülkenin vatandaşları o dili konuşan o ülke vatandaşlarına lisanslarında belirtilen dillerde rehberlik edebiliyor.

“TÜRK VATANDAŞINA AYRICALIK VERDİK”

Düzenlemeyle Türk vatandaşlarına rehberlik edeceklerin yabancı dil bilme zorunluluğunun ortadan kaldırıldığını belirten Ersoy, şöyle konuştu: “Türk vatandaşlarına bir ayrıcalık getirdik. Türkçe bilmesi yeterli. Yani Türkçeye yönelik rehberler. Vatandaşların yabancı dil bilmesine gerek yok, sadece Türkçe bilmeleri yeterli, ana dillerini konuşmaları yeterli ve oryantasyon eğitimini tamamlamış olmaları yeterli. Fransızca anlatın, Almanca anlatmanıza gerek yok Kendi sadece Türkçe yazıyorsa sadece Türk gruplara hitap edebilir “Bir şey olursa ehliyetiniz iptal edilir. Bir daha yol tarifi veremeyeceksiniz. Bu da detaylı olarak kontrol ediliyor.”

“TURİZMDE EN BÜYÜK TEHLİKELERDEN BİRİ TAHMİNDİR”

Turizmde en büyük tehlikenin otizm olduğunu belirten Ersoy, bu konuda yeni yaptırımların gündeme geldiğinin altını çizerek şöyle konuştu: “Otizmle ilgili yeni yaptırımlar getirildi, ehliyet iptaline kadar, para cezaları da dahil en ağır yaptırımlardan biri. Hassas konular maalesef turizmde yoğun olarak halkın anlayabileceği bir dille mevcut.” Buna 'komisyonculuk' diyelim, rehber camiasında buna 'yetiştirme' denir. Ne yazık ki öyle. Turizmin en büyük tehlikelerinden gelişmiş turizm ülkelerinin hiçbirinde böyle bir şey yok ama ülkemizde ne yazık ki çok yoğun bir şekilde var. Bunu turizm yasasının önündeki en büyük engellerden biri olarak görüyoruz ve gerekirse gelecekte başka düzenlemeler de yapacağız. Türk turizminin bu dönemde Hanutizm ile ilgili sorununu çözmesi gerekiyor, çünkü çok önem verdiğimiz bir konu ve ne yazık ki rehberler aracılığıyla ele alınıyor. Turizmle uğraştığımız bir konu bu şekilde yapılamaz. Bu tür turizm dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde uygulanmamaktadır. Bizim ülkemizde de yapılmaması gerekiyor. Bunlar da tüccarlara ciddi zararlar vererek gelirin adil dağılımını engelliyor ki bu da turizmde mücadele etmemiz gereken temel sorunlardan biri. Gerekli savaşı kararlılıkla yürüteceğiz” dedi.

'SON ZAMANDA BİRÇOK YENİLİK GELDİ'

Türkiye'nin turist sayısında dünyada 4'üncü sıraya yükseldiğini kaydeden Ersoy, bu konuda hedeflerinin 3'üncü sıraya yükselmek olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Hedefimiz dünyada ilk 3'e girmek. Dünyada ilk 5, 6 ve 7'de.” Kurallarımızı ülkeye gelen ülkelerle yani genellikle Batılı ülkelerle aynı seviyeye getirmeye çalışıyoruz. Yönetmelik çıkarıyoruz. Elbette son yıllarda sadece oryantasyon mevzuatı değil, turistik konutların düzenlenmesi, konaklama tesislerinin belgelendirilmesi de dahil olmak üzere pek çok yenilik yaşandı.” Bu süreci kısa sürede tamamlayıp ülkemizi 60 ila 100 milyon arasında turist alan ülkeler seviyesine getirmeyi hedefliyoruz” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir