BM: Refah'a saldırı kelimelerle anlatılamaz bir trajedi olur

Erdoğan: Aramızda 9,5 milyar dolarlık ticaret hacmi vardı. Bu ticaret hacminin olmadığını varsayarak bu kapıyı kapattık.

REKLAM

BM genel sekreterinin insani işlerden sorumlu yardımcısı ve acil yardım koordinatörü Martin Griffiths, İsrail'in Refah'a yönelik kara operasyonunun “sözlerle anlatılmayacak bir trajediden başka bir şey olmayacağı” konusunda uyardı.

BM şefi Griffiths, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah kentine askeri saldırı düzenlemesi halinde yüz binlerce insanın “yakın ölüm riskiyle karşı karşıya kalacağını” söyledi.

İsrail'i uyaran Griffiths, Refah işgalinin “sözlerle anlatılamayacak kadar büyük bir trajediden başka bir şey olmadığını” söyledi.

Refah şehri, Filistinlilere insani yardım için önemli bir cankurtaran halatı sağlarken, şu anda Gazze'nin diğer bölgelerinden binlerce Filistinliye ev sahipliği yapıyor.

Refah'ın Hamas'ın “kalesi” olduğunu iddia eden İsrail, daha önce de şehre kara operasyonu düzenleyeceğini açıklamıştı.

Ardından dünya liderleri İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu Refah'a yönelik herhangi bir saldırı konusunda uyardı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, dün yaptığı son açıklamada, ülkesinin böyle bir saldırıya vereceği tepkinin Başkan Joe Biden'a bağlı olacağını ancak şu anda “koşulların herhangi bir operasyon için uygun olmadığını” söyledi.

Türkiye Perşembe günü İsrail ile tüm ithalat ve ihracatın kesileceğini duyurdu.

Erdoğan: Aramızda 9,5 milyar dolarlık ticaret hacmi vardı. Bu ticaret hacminin olmadığını varsayarak bu kapıyı kapattık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün İsrail ile ticaretin durdurulmasına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, “Aramızda 9,5 milyar dolarlık ticaret hacmi vardı. Bu hacmin olmadığını varsayarak bu kapıyı kapattık” dedi. dedi.

Cuma namazının ardından basına konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

“İsrail ile Filistin arasında yaşananların kabul edilebilir hiçbir yanı yok. İsrail şu ana kadar 40.000 ila 45.000 Filistinliyi vahşice katletti. Müslümanlar olarak bizim buna seyirci kalmamız düşünülemez. Atmamız gereken adımlar neler? Maalesef ülkemizde siyasetin zalim yüzü olan insanlar var.” “Bildiğiniz gibi partiler bu seçim ortamında bunu çok acımasızca kullandılar. Yani sanki İsrail'le ilişkilerimiz düşündüklerinin ötesindeymiş gibi açıklamalar yaptılar.”

Son 7 ayda Gazze ve Batı Şeria'da neler yaşandı?

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te İsrail'e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen bir saldırı gerçekleştirdi.

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında en az 14 bin 685'i çocuk ve 9 bin 670'i kadın olmak üzere 34 bin 596 Filistinli hayatını kaybetti, 77 bin 816 kişi de yaralandı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerlerinin ve yasadışı İsrailli yerleşimcilerin saldırılarında 491 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir