Çocuklarda ağız kokusunun en önemli nedeni

genişletmek

Çocuk Diş Hekimi Doktoru Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, çocuklarda neden ağız kokusu oluştuğunu ve bunun önlenmesi için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Çocuklarda ve yetişkinlerde ağız kokusunun nedenleri benzerdir

Çocuk Diş Hekimi Dr. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, çocuklarda ve yetişkinlerde ağız kokusunun nedenlerinin benzer olduğunu belirterek, şunları söyledi: “En önemli nedenler çürük dişler, dildeki bakteriler, diş eti iltihabı ve ağız kuruluğudur. Bunların dışında dehidrasyon, sinüzit, geniz eti, reflü, şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, siroz, sindirim ve solunum hastalıkları, kullanılan ilaçlar ve vitamin eksikliği de ağız kokusuna neden olabilir. Sarımsak, soğan gibi kokulu gıdaların sık tüketilmesi de ağız kokusuna neden olabilir. dedi.

“Hastalığın neden olduğu ağız kokusunu anlamak zor.”

Dr. ayrıca bazı spesifik hastalıklarda farklı kokular alabildiğinizi de söyledi. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, “Mesela şeker hastalığında aseton kokusu, böbrek hastalığında amonyak kokusu, karaciğer yetmezliğinde balık kokusu duyulabiliyor. Ancak hastalığın neden olduğu ağız kokusunu anlamak zordur. Bu nedenle özellikle hastalığa bağlı başka bir belirti varsa veya ağız kokusu önlemlere rağmen geçmiyorsa doktora başvurulması tavsiye edilir.” dedi.

“Baharatlı yiyecekler, et ve şarküteri ürünleri de ağız kokusuna neden olabilir.”

Doktor, tüm olasılıkları değerlendirip tedavi ettikten sonra nadir durumlarda nedeni bilinmeyen ağız kokusu oluşabileceğini açıklıyor. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan: “Rokfor gibi hoş kokulu peynirler, baharatlı yiyecekler, et ve şarküteri ürünleri, deniz ürünleri, yumurta ve şekerli yiyeceklerin aşırı tüketimi ağız kokusuna neden olabiliyor.” dedi.

Abur cubur ağız sağlığınız için de kötüdür

Abur cuburun ağız sağlığına da zararlı olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, şunları söyledi: “Ağız kokusunun ana nedenleri olan diş çürümesine, dilde bakteri üremesine ve reflüye neden olabiliyorlar. Üstelik; Bu tür yiyecekler kokuya neden olan baharatlar ve şeker içerebilir. Dolayısıyla bu tür gıdaların aşırı tüketimi ağız kokusuna neden olabiliyor” dedi. dedi.

Ağız kokusunu önlemek için ağız hijyenine dikkat edilmesi önerilir.

Doktor, ağız kokusunun önlenmesi için öncelikle kişinin ağız hijyenine dikkat etmesi gerektiğini kaydetti. Öğretim Üyesi Şebnem N. Koçan, şunları söyledi: “Dişlerin ve dilin düzenli fırçalanması ağız kokusunu gidermenin ilk adımıdır. Çürük dişler ve varsa diş eti iltihabı tedavi edilmelidir. Gün içerisinde su tüketiminize dikkat etmeniz ağız kokusunun azalmasına yardımcı olacaktır. Koku yapmayan gıdaların tüketilmesine dikkat edilmesi önerilir. Gargaranın düzenli kullanımı da etkili olacaktır. Boğaz bölgesinde olası enfeksiyonların neden olduğu kokuların giderilmesi için KBB uzmanına başvurmak faydalıdır. “Tüm bu işlemlere rağmen geçmeyen ağız kokusu durumunda sistemik hastalıkların kontrolü için doktora başvurulması tavsiye edilir.” Sözlerini şöyle tamamladı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir