Cuma günü sona eriyor! Ev, dükkan veya arsa sahibi olanları ilgilendiriyor.

Emlak vergisi ödemesi için son gün Cuma günü belirlendi. İlk taksit ödemesi belediye kasasından ve internet üzerinden yapılabilecek.

Emlak vergisi ve çevre temizlik vergisinin 1'inci taksit ödeme süresi 31 Mayıs Cuma günü sona erecek. Konuyla ilgili açıklama yapan emlakçı Mustafa Hakan Özelmacıklı, şunları söyledi: “Emlak vergisi ilk taksiti mart, nisan ve mayıs aylarında, ikinci taksiti ise kasım ayında olmak üzere iki eşit taksitte ödenebilecek. 1. taksitin son ödeme tarihi 31 Mayıs Cuma olarak belirlendi. Emlak vergisi mülkün kayıtlı olduğu belediyeye ödenecek olup, ödeme yöntemleri hakkında mülkün kayıtlı olduğu belediyeden bilgi almak mümkündür. Ayrıca birçok Belediye ödemelerini online olarak alabilmektedir ve bazı Belediyeler için vergi ödemeleri e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Emlak vergisinin zamanında ödenmemesi durumunda her ay için yüzde 3,5 oranında gecikme faizi ve geç taksit tutarının bir kısmı uygulanacaktır” dedi.

“2024 YILINDA EMLAK VERGİSİ DEĞERLERİ %29,23 ORANINDA ARTTI”

Özelmacıklı, şunları söyledi: “Mükelleflerin bina, arsa ve arazilerinin 2024 vergi değerleri, 2023 vergi değerlerinin bu yılın yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 29,23 oranında artırılmasıyla bulunacak tutarlar olacaktır. Emlak Vergisi Kanunu'na dahil olan bina ve araziler için farklı vergi oranları geçerlidir. Bina vergisi oranı konutlarda binde 1, diğer binalarda binde 2 iken, arsalarda binde 1, arsalarda binde 3'tür. Büyükşehir belediyesi ve çevre ilçe sınırları içerisinde bina, arsa ve arsalara ilişkin vergi oranları yüzde 100 artırılarak uygulanıyor. Bir veya daha fazla yeni inşa edilen binaya ilişkin vergi, arsa veya arsa faizine ilişkin vergiden az olamaz. “Bu hüküm, binaların inşaatının tamamlandığı mali yılı takip eden mali yıldan başlamak üzere dört yıl süreyle uygulanır” dedi.

“İNDİRİMLİ YAPI VERGİSİNDEN YARARLANABİLİRSİNİZ”

İndirimli yapı vergisi uygulamasından yararlanabilecek kişiler hakkında bilgi veren Özelmacıklı, şöyle konuştu: “Brüt alanı 200 metrekareyi geçmeyen tek konutu bulunan veya intifa hakkı bulunan engelliler hariç. tek haneli olanlar ile bakmakla yükümlü olduğu ve 18 yaşını doldurmamış olanlar, herhangi bir geliri olmadığını, gelirinin münhasıran olduğunu belgeleyenler Kanunla kurulan gaziler, şehit dul ve yetimleri indirimli inşaat vergisinden yararlanabiliyor” dedi.

“TAŞINMAZ KÜLTÜR MİRASININ KORUNMASINA KATKI”

Emlak vergisine ek olarak toplanan katkı paylarına ilişkin de açıklama yapan Özelmacıklı, şunları söyledi: “2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 12'nci maddesine göre, Emlak Vergisi Kanununun 8'inci maddesi uygulanacaktır. Belediyeler ve il özel idarelerinin görev alanında kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesi.” 1. ve 18. maddeler uyarınca, mükellefin ödeyeceği tahakkuk eden emlak vergisinin yüzde 10'u oranında taşınmaz kültürel mirasın korunmasına yönelik katkı payı tahakkuk ettirilmektedir. Bu vergi de emlak vergisiyle birlikte etkilenen belediye tarafından tahsil ediliyor” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir