DEM partili Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkı geri alındı: “Talimatlara göre” – Son Dakika Siyaset Haberleri

31 Mart yerel yönetim genel seçimlerinde oyların yüzde 55'ini alarak Van Büyükşehir Belediyesi başkanlığını kazanan Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Partisi) adayı Abdullah Zeydan'ın yasaklı (yasak) hakları, Oylar yüzde 27 oranında oy alan ve adayı Abdulahat Arvas'a teslim edildikten sonra DEM partisi Kadıköy ilçe merkezi önünde protesto düzenleyen AKP'ye verildi.

İstanbul DEM Partisi Milletvekili Çiçek Otlu

İl merkezi önünde toplanan çok sayıda kişi, “Van'da hırsızlar var”, “Direnerek kazanacağız”, “Cesaret yok direniş var”, “Baskılar bizi yıldıramaz” gibi sloganlar attı. Hükümete Van halkının iradesine saygı duyma çağrısında bulunduğunu belirten DEM Partisi İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, basın açıklamasında DEM Partisi'nin Van'da yerel seçimlerde ender bir zafer elde ettiğini ve 14. seçimin tamamını kazandığını belirtti. Ülkenin belediyeleri. Büyükşehir Belediyesi ve İl Genel Meclisi de dahil olmak üzere toplamın açık farkla Meclis'teki en büyük parti haline geldiğini kaydetti.

“TÜM YASAL İŞLEMLER TAMAMLANDI”

Çiçek Otlu yaptığı açıklamada, “Van halkı iradesini sandıkta açık ve güçlü bir şekilde ortaya koymuştur. Bu güçlü irade aynı zamanda kayyum rejimine de bir cevaptır. Halk bu kadar net mesaj verirken yeni hukuk dışı girişimler de devreye giriyor.” Kurs Van'da uygulanıyor.Bilindiği üzere Van Büyükşehir Belediyesi “Eşbaşkanımız Abdullah Zeydan, tüm yasal prosedürleri tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu'na başvurdu ve yapılan sınavların ardından adaylığı YSK tarafından kabul edildi. Zeydan, Van halkının çoğunluğunun desteğiyle seçildi” dedi.

“EĞİTİM NASIL YAPILIR”

Otlu, 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine 5 dakika ve seçimlere iki gün kala Adalet Bakanlığı'nın 2022 yılında yasal haklarını alan Zeydan'ın yasal haklarına itiraz ettiğini ve tüm yasal hakları onayladığını kaydetti. kanun incelemeleri, idari karar ve yazı ile. Yetkili Savcılıktan gelen itiraz yazısının talimat mahiyetinde olduğunu belirten Otlu, bu yazıyla medeni haklar konusunda nihai kararı veren mahkemeye yeni bir başvuru yapıldığını, mahkemenin de itiraz mektubunu 13.12.2015 tarihinde geri çektiğini ifade etti. Aynı gün sivil haklar kararı verildi ve sivil haklar iddiası reddedildi. Bu kararın kesinleşmeden, itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan YSK'ya bildirildiğini kaydetti.

“HUKUK GÜVENLİĞİ HAKKI YOK EDİLDİ”

Çiçek Otlu, Abdullah Zeydan'ın yasaklanan haklarının iadesini kabul eden mahkemenin, kararını ihlal ederek hukuk güvenliği hakkını yok ettiğini belirterek, bu girişimin halkın iradesini yok sayan bir anlayışın ürünü olduğunu belirtti. . Otlu, Zeydan'ın Van Büyükşehir Halk Belediyesi'nin eşbaşkanı olduğuna dikkat çekerek, bu kararın geri alınması çağrısında bulundu. Bu girişimin hukuka aykırı olduğunu kaydeden Otlu, şöyle konuştu: “Halkımızın iradesini gasp etmek isteyenleri uyarıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir