Euro Bölgesi enflasyonu beklenenden hızlı düştü


Avro Bölgesi'nin yıllık enflasyon oranı Mart ayında beklenenden fazla düşerek %2,4'e geriledi. Bu durum Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Haziran ayında faiz indirimine gideceği yönündeki umutları artırdı.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

AB istatistik kurumu, euro bölgesinde tüketici fiyatlarındaki artışın Şubat'taki %2,6'dan Mart'ta %2,4'e düştüğünü açıkladı. AFP'ye göre, FactSet anketine katılan uzmanlar enflasyonun yüzde 2,6'da sabit kalacağını tahmin ederken, Bloomberg anketi yüzde 2,5'te daha küçük bir düşüş öngördü.

Bu rakam Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) %2'lik hedefine yakın. Bu veriler ECB'nin Haziran ayında faiz indirimine gitme ihtimalini güçlendiriyor ancak uzmanlar 11 Nisan'daki para politikası toplantısında bir indirim beklemiyor.

Merkezi Frankfurt'ta bulunan ECB, artan enflasyonu frenlemek için agresif bir faiz artırım kampanyasının ardından Ekim 2023'ten bu yana faiz oranlarını sabit tutuyor. Avro Bölgesi enflasyonu, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi ve bunun Avrupa'daki enerji maliyetleri üzerindeki etkisinin ardından Ekim 2022'de %10,6 ile zirveye ulaştı.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir