Gazze Sivil Savunma ekipleri Şucaiyye'de ölü ve yaralılara ulaşamıyor

Gazze Sivil Savunma sözcüsü Mahmud Basal, İsrail ordusunun Şucaiyye'de onlarca evi hedef aldığını, evlerde ve sokaklarda onlarca ölüm ve yaralanmanın meydana geldiğini söyledi.

Sürekli savaş uçağı ve topçu saldırıları nedeniyle bu kişilere ulaşamadıklarını belirten Basal, Şucaiyye'de saldırılar nedeniyle evlerinde mahsur kalan ailelerin bulunduğunu belirterek, bu ailelerin bu bölgeden uzaklaştırılması çağrısında bulundu.

İsrail ordusunun evleri ve altyapıyı bombaladığı, toprak işgalini genişlettiği Şucaiyye'deki durumun çok zor ve trajik olduğunu belirten Basal, şöyle konuştu: “On binlerce insan Şucaiyye'den göç etti ama oturacak yer bulamadı. Çünkü Gazze'de her şey mahvolmuş durumda ve kabul merkezlerinde onlara yer yok.” dedi.

Basal, savaşın devam etmesi ve yardım akışının olmaması nedeniyle Gazze ve kuzey Gazze şehirlerinde gıda ve temel ihtiyaç sıkıntısı yaşandığına da dikkat çekti.

İsrail devlet televizyonu KAN, 27 Haziran'da sabah saatlerinden itibaren ordunun yoğun topçu ve hava saldırılarıyla eş zamanlı olarak karadan Şucaiyye ilçesine girmeye başladığını duyurdu.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yer alan Gazze Şehri'nin doğu bölgelerinin boşaltılması çağrısında bulunurken, bölge sakinlerinden Şucaiyye, Türkman ve Tuffah mahallelerinin de boşaltılması çağrısında bulundu.

İsrail'in Gazze'deki katliamında son durum

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in 265 gün boyunca Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin farklı yerlerinde 3 “katliam” gerçekleştirdiği, bu saldırılarda 47 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 52 kişinin de yaralandığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında ölü sayısının 37 bin 765'e, yaralı sayısının ise 86 bin 429'a çıktığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak İsrail'in engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ve sivillere ulaşılamadığı belirtildi.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Filistin Kızılayı: Gazze'de 18 ambulansımız yakıt sıkıntısı nedeniyle hizmet dışı kaldı

Filistin Kızılayı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Refah sınır kapısını 52 gün boyunca kapalı tuttuğu, Kerm Abu Salim sınır kapısından giren akaryakıtın Filistinlilerin yardım ve tıbbi ihtiyaçlarını karşılamadığı belirtildi. nüfus. Gazze Şeridi.

UNRWA'nın Kızılay ambulans filosuna günlük olarak yakıtın yüzde 6'sını sevk ettiği ancak yaklaşık 8 gündür bu miktarın teslim alınmadığı kaydedildi.

Kızılay, bu nedenle Gazze'nin ambulans filosunun yüzde 36'sına denk gelen 18 aracın çalışmadığının altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir