“Gazze'de ateşkes taleplerimizi karşılayacak her türlü girişime açığız.”

Haniyeh, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Stratejik Düşünce Forumu'nun düzenlediği ve İsrail'in Gazze'de yürüttüğü savaşa ilişkin senaryoların tartışıldığı sempozyuma katıldı.

Hamas'ın “saldırıların tamamen durdurulması, İsrail ordusunun geri çekilmesi, Gazze'nin yeniden inşası, esir değişimi ve Gazze halkına yardım sağlanması” gibi talepleri olduğunu hatırlatan Haniye, şöyle konuştu: “Bunlar taleplerdir. Halkımızdan, Direniş Kuvvetleri ve Hamas'ın özgür insanları müzakerelere liderlik ediyor.

Haniyeh, Katar ve Mısırlı tarafların 6 Mayıs'ta sunduğu ateşkes teklifini onayladığını ancak İsrail'in, ateşkes teklifinde direniş güçlerinin taleplerinin özünü baltalayacak değişiklikler istediğini söyledi.

İsrail'in müzakere stratejisinin, İsrail'in bakış açısını kabul etmesi için uluslararası ve bölgesel olarak Hamas'a baskı yapmak üzerine kurulu olduğunu söyleyen Haniyeh, İsrail'in belirli koşulları dayatan siyasi bir tuzak kurduğunu söyledi ancak ayrıntı vermedi.

“Filistin meselesinde ümmet birliktir”

Heniyye, Mescid-i Aksa selinin Filistin meselesi ve bölge geneli için çizilen yeni denklemlerin habercisi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:


“Mescid-i Aksa tufanı ile üç stratejik sonuç elde edildi. Birincisi, bazı uluslararası ve bölgesel ülkelerin gündeminden uzaklaştırılan ve İsrail'in bir iç sorunu olarak sunulan Filistin meselesinin yeniden uluslararası gündeme getirilmesi ve İkincisi, İsrail'in yenilgisi bir rüya değil, bir gerçekti.” “Bir şeylerin olduğu ve yakında olabileceği netleşti. Üçüncüsü, İsrail içinde çatlaklar ortaya çıkarken, ümmet Filistin meselesinde birlik halinde.”

Haniyeh, Gazze'ye yönelik savaşın sadece İsrail'in değil, ABD ve onun Batılı sömürge müttefiklerinin de dahil olduğu bir savaş olduğunu sözlerine ekledi.

İsrail ile Hamas arasında dolaylı müzakere süreci

6 Mayıs'ta Hamas hareketi, Katar ve Mısır'daki yetkililere ateşkes teklifini onayladığını açıklamıştı ancak İsrail, “koşulları karşılamadığı” gerekçesiyle bu teklifi reddetti.

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs'ta İsrail'in üç aşamalı yeni bir ateşkes teklifi sunduğunu duyurdu.

Biden bu teklifin İsrail'in olduğunu söylese de Başbakan Binyamin Netanyahu “koyulan hedeflere” ulaşılıncaya kadar savaşı sürdüreceklerini belirtti.

Netanyahu, 3 Haziran'da Parlamentonun Dışişleri ve Savunma Komitesi'nde yaptığı konuşmada, İsrail'in önerdiği ile Biden'ın önerisi arasında “boşluklar” olduğunu söyledi.

Hamas, İsrail başbakanının Gazze'deki sivil kayıplarına ilişkin iddialarını yalanladı

Hamas, yaptığı yazılı açıklamada Netanyahu'nun Gazze'de sivil kayıplarına ilişkin iddialarına tepki gösterdi.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın her gün açıkladığı verilerin yanı sıra Birleşmiş Milletler ve uluslararası insan hakları kuruluşlarından gelen raporların, Gazze'deki mağdurların çoğunluğunun siviller olduğunu gösterdiğinin altı çizilirken, özellikle kadın ve çocukların da mağdur olduğu vurgulandı. İsrail ordusunun evlere, hastanelere ve kabul merkezlerine düzenlediği barbarca saldırılarda hayatını kaybetti.

Açıklamada, Netanyahu'nun açıklamasının “yalan ve uluslararası kamuoyunu küçümseme” olduğu belirtilerek, bu tür açıklamaların İsrail ordusunun işlediği savaş suçlarını ve benzeri görülmemiş soykırımın ciddiyetini gizlemeye çalıştığı kaydedildi. çağdaş insanlık tarihinde.

Netanyahu, dün ABD'de yayınlanan Punchbowl haber sitesine verdiği röportajda, “Gazze'deki sivil kayıplar ile direniş güçleriyle birlikte savaşanlar arasındaki oranın yaklaşık bire bir olduğunu ve bunun modern şehirlerdeki en düşük oran olduğunu” söyledi. savaşlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir