Gazze'nin güneyinde 8 İsrail askeri öldürüldü

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İsrail ordusu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Gazze'nin güneyindeki Refah'ta sekiz askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

REKLAM

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar devam ederken Gazze'deki kayıplar artıyor.

İsrail ordusundan cumartesi günü yapılan açıklamada, Gazze'nin güneyinde yer alan Refah'ta 8 İsrail askerinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Ordu, askerlerin patlamada öldüğü dışında herhangi bir ayrıntı vermese de, bu olayın halihazırda sürmekte olan ateşkes çağrılarını artırması ve ultra Ortodoksların ordudan muaf tutulması konusunda İsrail kamuoyunda öfkeye yol açması bekleniyor.

Ocak ayında Hamas'ın Gazze'de gerçekleştirdiği tek saldırıda 21 İsrail askeri öldürülmüştü.

Geçtiğimiz ay İsrail Yüksek Mahkemesi, orduda görev yapmayan birçok ultra-Ortodoks erkeğe yapılan devlet yardımını sona erdirme kararı aldı. Yeni bir yasa tasarısı henüz kabul edilmedi ancak Başbakan Binyamin Netanyahu'nun koalisyonu bu hafta din adamlarının muafiyetlerinin uzatılması yönünde oy kullandı. Her ne kadar oylama yalnızca usule ilişkin olsa da, yüzlerce askerin öldüğü ve birçoğunun Gazze veya Lübnan'da Hizbullah militanlarına karşı ön saflarda yer aldığı bir savaşta onaylanması öfkeye yol açtı.

İsrail savunma bakanı ve ülkenin savaş kabinesi üyesi Yoav Gallant, İsrail toplumunun tüm kesimlerinin Gazze Şeridi'nde Hamas'a karşı yürütülen savaşa eşit katkıda bulunması gerektiğinde ısrar etti.

İsrail'in iktidar koalisyonu, Netanyahu'nun uzun süredir ortağı olan ultra Ortodoks partilerden oluşan güçlü bir blok içeriyor. Bu partilerin hükümetten ayrılması halinde ülkede yeni seçimler yapılması gerekecek ve Netanyahu savaşın ortasında anketlerde önemli ölçüde geride kalacak gibi görünüyor.

Tel Aviv'deki hükümet karşıtı protestolar aylardır sürüyor ve birçok gösterici rehinelerin derhal geri getirilmesi ve Netanyahu'nun istifası çağrısında bulunuyor.

Filistinli sağlık yetkililerine göre, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği bombardıman ve kara saldırılarında 37.000'den fazla Filistinli hayatını kaybetti. Çatışmalar aynı zamanda 2,3 milyonluk nüfusun yaklaşık %80'inin yerinden olmasına da neden oldu. İsrail'in kısıtlamaları ve devam eden çatışmalar, insani yardım sağlama çabalarını sekteye uğratarak yaygın açlığı körükledi.

İsrail, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e saldırıp yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmesi ve 250'ye yakın kişiyi rehin almasının ardından Gazze'ye operasyon başlattı. Geçen yıl bir haftalık ateşkes sırasında İsrail tarafından hapsedilen Filistinliler karşılığında 100'den fazla rehine serbest bırakılmıştı. Hamas'ın hâlâ 80 civarında rehine tuttuğuna inanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir