Hindistan'da aşırı sıcaklar ölümlere neden oldu: Su arayan yabani maymunlar kuyuda boğuldu

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Hindistan'da kavurucu sıcaklar hem insanları hem de hayvanları olumsuz etkilerken, sıcaktan kaçmak için suya muhtaç olan büyük bir grup yabani maymun bir kuyuda mahsur kalarak boğuldu.

REKLAM

Hindistan'ı vuran aşırı sıcaklar birçok kişinin ölümüne neden oldu. Kavurucu sıcağın son kurbanı bir grup maymun olurken, su bulmak için kuyuya giren 32 maymun da boğuldu.

Yerel orman yetkililerine göre maymunlar Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Jharkhand eyaletindeki bir kuyuda ölü bulundu. Göller ve diğer su kaynakları kurudukça su bulmak için kuyuya atlayan maymunların kuyunun yüksekliğinden dolayı dışarı çıkamadığı düşünülüyor.

Vahşi hayvanlar, sıcak hava dalgasıİklim değişikliğinin etkisiyle kaynaklar kuruduğundan su bulmak için köylere giriyorlar. Birkaç gün önce su ararken kuyuya düşen çakal sürüsü hayatını kaybetti.

Benzeri görülmemiş sıcaklıklar birçok bölgede meyve yarasalarının kitlesel ölümlerine yol açarken, Hindistan'ın kuzeyindeki Telangana'da ısınan sular toplu balık ölümlerine neden oldu.

Hindistan'da aylardır 40 derecenin altına düşmeyen sıcaklıklar tüm canlıları etkiliyor. Başkent Delhi ve çevresindeki bölgelerdeki sıcak hava dalgası, cıvanın 50 santigrat dereceye kadar yükselmesine neden oldu.

Şu ana kadar 200'den fazla kişinin sıcak çarpmasından öldüğü tahmin ediliyor.

Hindistan yolunda daha fazla sıcaklık mı var?

Muson yağmurlarıyla serinleyen Hindistan'daki en sıcak aylar, muson mevsiminin hemen öncesindeki Nisan, Mayıs ve Haziran aylarıdır.

Hindistan Meteoroloji Dairesi (IMD), Haziran ayında ülkenin kuzeybatı ve orta kesimlerinde daha fazla sıcak hava dalgasının yolda olduğu konusunda uyardı.

Tahmin, Hindistan'ın devam eden şiddetli sıcak hava dalgasına ve şiddetli orman yangınlarına karşı hazırlığını gözden geçirmek üzere Ulusal Kriz Yönetim Komitesi'nin yakın zamanda yaptığı bir toplantıda duyuruldu.

Artan sıcaklıklar karşısında insanların güvenliğini sağlamak için eyaletlere Isı Sağlığı Eylem Planını derhal uygulamaya koymaları söylendi. Bu planın bir parçası olarak, ambulansların olup olmadığını, tıbbi tesislerin olup olmadığını kontrol etmeleri ve sıcak çarpması odaları kurmaları istendi.

Bu hafta AB'nin iklim izleme servisi Copernicus, art arda 12'nci ay boyunca sıcaklık rekorları kırdı. kırıldığını onaylanmış. Mayıs ayında ortalama küresel sıcaklık, sanayi öncesi dönemlere göre 1,52°C daha yüksekti.

Son birkaç ay, Asya kıtasının geri kalanına da rekor sıcaklıklar getirdi. Aşırı sıcaklığın kaynaklarını inceleyen akademik bir grup olan World Weather Attribution tarafından yapılan bir araştırma, Nisan ayında kıtanın bazı kısımlarını vuran yakıcı sıcak hava dalgasının, iklim değişikliğinin yaşandığı bölgelerde en az 45 kat daha muhtemel olduğunu ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir