Jack Dorsey'in yeni sosyal platformu Bluesky artık tüm kullanıcıların kullanımına sunuldu

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Twitter'ın kurucu ortağı Jack Dorsey tarafından desteklenen yeni sosyal ağ Bluesky, artık herkesin hesap oluşturmasına ve platforma üye olmasına olanak tanıyor

REKLAM

Artık isteyen herkes Twitter kurucu ortağı Jack Dorsey'in desteklediği Bluesky'de hesap açabilecek.

Salı gününe kadar Bluesky'ye katılmak isteyen herkesin bir davetiyeye ihtiyacı vardı; bu da genellikle mevcut bir üyeden davet istemek anlamına geliyordu.

Bluesky, bu davet süresinin siteye denetleme araçlarını ve diğer özellikleri yüklemesi için zaman verdiğini söyledi.

Bluesky, Elon Musk'un 44 milyar dolara satın aldıktan sonra X olarak yeniden adlandırdığı Twitter'a birçok açıdan benziyor ancak henüz kullanıcılar arasında doğrudan mesajlaşma sunmuyor.

Bluesky, kullanıcılarına daha fazla kişiselleştirme seçeneği sunuyor ancak beğenip beğenmeyecekleri henüz bilinmiyor.

Ayrıca takip ettiğiniz hesaplardan gelen gönderileri kronolojik sırayla görüntüler, hatta diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan algoritmaya dayalı zaman çizelgelerine atlamanıza olanak tanır.

Platform kendi moderasyonunu yapıyor ancak yakın gelecekte kullanıcılarının alternatif moderasyon şemalarını birleştirmesine izin vermeyi planlıyor.

Bluesky, tamamen kullanıma sunulduktan sonra kullanıcılara arkadaşlarını, takipçilerini ve diğer verilerini rakip sosyal ağlara taşımalarına izin vererek daha özgür bir hareket alanı sağlamayı planlıyor.

Şirket bu özelliği “oluşturmak zorunda kalacağınız son sosyal hesap” olarak tanıtıyor. Teorik olarak kullanıcılar Bluesky hesaplarıyla farklı bir platform olmayı hedefliyorlar.

Ancak pratikte bu muhtemelen o kadar kolay olmayacak. Sosyal ağları bu şekilde birlikte çalışabilir hale getirmeye yönelik teknik terim “federasyon”dur ve sitelerin birleşebilmesinin birden fazla yolu olduğu ortaya çıktı.

Örneğin, Mastodon ve Meta'nın Threads hizmeti de dahil olmak üzere benzer mikroblog siteleri, ActivityPub adı verilen bir birleştirme algoritmasını kullanarak kullanıcıların bu siteler arasında geçiş yapmasına olanak tanır.

Meta CEO'su Mark Zuckerberg, Aralık ayındaki bir Threads gönderisinde, “Konuları birlikte çalışabilir hale getirmek, insanlara nasıl etkileşimde bulunacakları konusunda daha fazla seçenek sunacak ve içeriğin daha fazla insana ulaşmasına yardımcı olacak” dedi.

Buna yanıt olarak Bluesky, Kimlik Doğrulamalı Aktarım Protokolü adı verilen bir federasyon algoritmasını benimsedi ve şu ana kadar bunu kullanan tek hizmet oldu.

Protokolün “sık sorulan sorular” sayfası, ActivityPub'ın hesap aktarmayı hantal hale getirdiğini ve diğer önemli özelliklerden yoksun olduğunu iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir