Klima kullanırken şunlara dikkat edin: Sağlığınıza zarar vermeyin

Sıcaklıkların artmasıyla birlikte klima kullanımı da arttı. Her ne kadar evlerde, iş yerlerinde, toplu taşıma araçlarında ve akla gelen pek çok yerde klima kullanılsa da klimalı ortamlarda sağlık sorunları yaşamamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Üşen, sıcak havalarda olmazsa olmazımız olan klimanın yanlış kullanılması durumunda oluşabilecek rahatsızlıkları anlattı.

Öğretim Üyesi Üşen, pek çok kişinin iç mekanları soğutmak için kapı ve pencereleri açmayı tercih ederken, bazılarının ise klima kullanarak dinlenmeyi tercih ettiğini belirterek, şöyle konuştu: “Klima, iç mekanları hızlı bir şekilde yenileme özelliği sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilen bir soğutma yöntemidir. . Ancak klimaların yanlış kullanılması ya da bakımının düzensiz yapılması durumunda sağlığımız üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilmektedir. Klimanın sık kullanımı iç mekan havasını kurutabilir. “Bu, cildin kurumasına ve solunum yolu tahrişine neden olabilir” dedi.

FİLTRENİN TEMİZLENMESİ HAVA KALİTESİNE ETKİLİDİR

Klima filtrelerinde biriken toz ve kirin kapalı mekanlardaki hava kalitesini olumsuz etkileyebileceğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Üşen, şöyle devam etti:

“Ayrıca klima nedeniyle iç ve dış ortamlar arasında oluşan büyük sıcaklık farkları baş ağrılarına ve yorgunluğa neden olabiliyor. Özellikle dış hava sıcaklığı 30 dereceyi aştığında klimayı 20 derecenin altına ayarlamayın. Soğutulmuş bir odadan soğutulmamış bir odaya sürekli geçiş yapmaktan kaçının. Bu dolaşım sisteminizi zorlar. Klimayı kullanırken yeterli mesafe olmasına ve kısa süreli kullanım olmasına dikkat edin. Serinlemek için kapı ve pencereleri açmak, klima kullanmak yaz aylarında iç mekanlarda dinlenmenin yaygın yollarındandır. Ancak bu yöntemlerin sağlığımız üzerindeki etkilerini anlamak ve doğru kullanmak önemlidir. Dengeli havalandırma, doğal gölgeleme, iç mekan hava sirkülasyonunun arttırılması gibi yöntemlerle ev ve ofislerde sağlıklı bir soğutma ortamı yaratabiliriz. “Yaz aylarında serinlemek için en uygun yöntemi seçerken uzmanların tavsiyelerine uyarak daha sağlıklı bir iç ortam oluşturmaya özen gösterelim.” (İHA)

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Torpido saldırıları büyük bir mesele haline geldi!  Bakanlık açıklamasıTorpido saldırıları büyük bir mesele haline geldi! Bakanlık açıklaması
Bir Seçil Erzan vakası daha: Dolandırılanlar arasında Karşıyaka Spor Kulübü yöneticileri de varBir Seçil Erzan vakası daha: Dolandırılanlar arasında Karşıyaka Spor Kulübü yöneticileri de var
Araç iş yerinde kaza yaptı!  Felaketin eşiğindeydikAraç iş yerinde kaza yaptı! Felaketin eşiğindeydik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir