Kripto Para Borsası FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried, 25 Yıl Hapse Mahkûm Edildi

Kripto para borsası FTX'in kurucusu 32 yaşındaki Sam Bankman-Fried, dolandırıcılık suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. ABD Bölge Hakimi Lewis Kaplan, Bankman-Fried'ı “çaldığı parayla kumar oynayan bir hırsız” olarak tanımladı.

REKLAM

Sam Bankman-Fried, kurduğu FTX kripto para borsasının müşterilerinden 8 milyar dolar çaldığı gerekçesiyle 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD Bölge Hakimi Lewis Kaplan, 32 yaşındaki Bankman-Fried'ı duruşmada ifade verirken yalan söylemekle suçladı ve pişmanlık duymadığını söyledi.

Savcılar davayı ABD tarihindeki en büyük mali dolandırıcılıklardan biri olarak nitelendiriyor.

Bankman-Fried, hakime yaptığı 20 dakikalık konuşmasında FTX müşterilerinin mağdur edildiğini kabul etti ve eski FTX meslektaşlarından özür diledi.

Stanford Üniversitesi'nde hukuk profesörü olan ebeveynleri de ceza duruşmasında hazır bulundu.

Kaplan, cezayı vermeden önce Bankman-Fried'ın eylemleri hakkında şunları söyledi: “Bunun yanlış olduğunu biliyordu. Bunun bir suç olduğunu biliyordu.” dedi.

Bankman-Fried savunmasında kimseyi dolandırma veya müşterilerin parasını çalma niyetinde olmadığını belirterek, mahkumiyetine ve cezasına itiraz edeceğini söyledi.

Jüri, Bankman-Fried'ı FTX'in 2022'deki çöküşünden kaynaklanan yedi dolandırıcılık ve komplo suçundan suçlu buldu.

“Çaldığı parayla bahse giren hırsız”

Kaplan, “FTX müşterileri 8 milyar dolar, FTX hisse senedi yatırımcıları 1,7 milyar dolar, Bankman-Fried tarafından kurulan Alameda Research hedge fonunun finansörleri ise 1,3 milyar dolar kaybetti” dedi.

Davalının FTX müşterilerine ve alacaklılara ödemelerin tamamının yapılacağı yönündeki iddiasının “mantıksal olarak yanlış” olduğunu belirten Kaplan, Bankman-Fried ile ilgili şunları söyledi: “Ganimetini Las Vegas'a götüren ve çaldığı parayla başarılı bir şekilde kumar oynayan bir hırsız, geri döndü. Çalınan kazancını Las Vegas'a götürdü.” “Ödemeyi kullanarak ceza indirimi alma hakkı yok.”

Federal savcılar Bankman-Fried için 40 ila 50 yıl hapis cezası talep etmişti. Bankman-Fried'ın savunma avukatı Marc Mukasey, 5 yıldan az bir cezanın uygun olacağını söyledi.

“26 milyar dolarlık net servete ulaştı”

Forbes dergisine göre Massachusetts Teknoloji Enstitüsü mezunu Bankman-Fried, Bitcoin ve diğer dijital varlıkların değerinde patlama yaşanırken 30 yaşına gelmeden 26 milyar dolarlık net servete ulaştı.

2022 ABD ara seçimleri öncesinde Demokrat adaylara önemli katkılarda bulunan biri haline geldi.

Kripto para borsası FTX, Kasım 2022'de iflas etti ve şirketin CEO'su Sam Bankman-Fried'ın istifa ettiği açıklandı.

Bankman-Fried, ABD'nin suç duyurusunun ardından Bahamalar'da tutuklandı. 21 Aralık 2022'de ABD'ye teslim edilen Bankman-Fried'ın ilk duruşmaya kadar 250 milyon dolar kefalet karşılığında serbest bırakılmasına karar verildi. Ancak tanıkları etkilemeye çalıştığı için kefaleti iptal edildi.

Bankman-Fried, Ağustos 2023'ten beri Brooklyn'deki Metropolitan Gözaltı Merkezinde tutuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir